Sv. Barbora

4.prosinec 2018

foto redakce Šťastní senioři.cz

Sv. Barbora je patronkou horníků, zedníků, dělostřelců, rolníků, hasičů, tesařů, věží a pevností. Světice je ochránkyní proti náhlému úmrtí na dole a při bouřce. Je pomocnicínouzi a umírajících lidí a taky přímluvkyně za dobrou hodinku smrti. Je rovněž záštitou proti ohni. Sv. Barbora svátek 4. prosince.

Svatá Barbora je velmi oblíbenou světicí a hezkým jménem Barbora se může pochlubit mnoho našich dívek a žen. Dle legendy se sv. Barbora narodila ve 3. stoletíNikomédii, dnešním IzmiduTurecku. Zde vládl její pohanský otec Dioskuros, který ji zavřel do věže, aby ji uchránil před křesťanstvím.

Právětouto věží bývá sv. Barbora často zobrazována. Jeden ze sloužících, tajný křesťan, však sv. Barboru obrátil na víru a sv. Barbora se stala křesťankou. Ke dvěma oknům ve věži nechala udělat ještě okno třetí, na počest Nejsvětější Trojice. Když otec zjistil, že sv. Barbora je křesťankou, poručil, aby ji popravili. Sv. Barboře se však podařilověže utéci a schovat se ve skalách, a proto se považuje za patronku horníků. Její úkryt však prozradil jistý pastýř a sv. Barbora byla krutě mučena. Když mučení sv. Barbory viděla sv. Juliána, přihlásila se rovněž ke křesťanství a sv. Barboře se rány zázrakem zahojily. Sv. Barboře setnul hlavu její otec, paknebe sjel blesk a otce zabil.

Sv. Barbora se tedy stala taky patronkou dělostřelců. Spolu se sv. Barborou byla popravena taky sv. Juliána. Někdy okolo roku 1000 se ostatky sv. Barbory dostaly do dómu sv. MarkaBenátkách a později na ostrov Torcello před Benátkami. Sv. Barbora patří mezi 14 svatých pomocníkůnouzi a společně se sv. Markétou a sv. Kateřinou se řadí do skupiny tří svatých panen. Sv. Barbora byla velmi uctívána zejménahornických oblastech, a takynaší zemi bylo zasvěceno mnoho kostelů. Nejznámějšímnich je gotický skvost, chrám sv. BarboryKutné Hoře, který byl spoluhistorickým jádrem Kutné Hory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci zapsán do světového kulturního dědictví UNESCO.

 

Čtěte dále:

- Sv. Kateřina

- Pražské Jezulátko

Na svátek sv. Barbory lidé nejenom u nás, ale takyNěmecku a Rakousku řežou třešňové větvičky a dávají je do nádobvodou. Jsou to takzvané barborky. Tyto větvičky mají pro štěstí a Boží požehnání o Vánocích rozkvést a jsou pěknou ozdobou vánočních domácností. Všem Barborám, Bárám a Barunkám přejeme všechno nejlepšísvátku a pěkně si svůj svátek užijte.

Autor: Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist