O dvou pražských betlémech

17.prosinec 2018

naší zemi se stalo dobrým zvykem, že o vánočním čase rodinydětmi navštěvují kostely a prohlížejí si betlémy. Takypražských kostelích najdeme mnoho skvostných betlémů a my se zde zmíníme alespoň o dvounich.

Jen kousek od Pražského hradu, na Loretánském náměstí, stojí barokní kostel Panny Marie Andělské, který je spojen krytou chodbou se známou Loretou. V kostele bývá vystaven betlém, který u nás nemá obdoby.

Byl postaven již v roce 1765 a 43 figur v životní velikosti je zhotoveno ze slámy, textilu a papíru. Vše je namočeno v klihu a omalováno. Betlém je umístěn v samostatné místnosti, kterou v roce 1965 pěkně upravil sochař Karel Stádník. Byla tak vytvořena dokonalá iluze betlémské krajiny.

 

Čtěte také:

- O betlémech

- Sv. Mikuláš

Za druhým pražským betlémem se vydáme do Holešovic. Zde na Stossmayerově náměstí stojí novogotický kostel sv. Antonína, ve kterém je o vánočním čase umístěn Slovanský betlém. Betlém zhotovili v roce 1923 řezbář Václav Cvekl a malíř Karel Štapfer. Betlémská krajina je tvořena prostředím Chodska, středověkými Domažlicemi a chalupami z Draženova. Postavičky lidí přinášející dary jsou oblečeny do lidových krojů z Čech, Moravy a Slovenska. Další postavičky mají na sobě slovanské lidové kroje například z Bulharska, Ruska a Polska.

Autor: redakce Šťastni senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist