O betlémech

10.prosinec 2018

foto redakce Šťastní senioři.cz

roce 1223 na Vánoce nechal sv. František z Assisi postavitjeskyňce u vsi Greccio, nedaleko města Assisi jesle vystlané senem. K jeslím přivedl osla a vola a v tomto prostředí kněz sloužil slavnostní mši. Sv. František z Assisi přitom zpíval evangelium o narození Páně.

Dle legendy se v jeslích zjevilo narozené Jezulátko, které sv. František vzal do náruče. Členové františkánského řádu pak ve středověku šířili stavění jeslíkostelích po Evropě. První vánoční jeslePraze byly postavenyroce 1562 a dle dobové zprávy se jednalo o „ jesle dosud nevídané“. V době baroka betlémy tvořily figuryživotní velikosti, oblékané do krásných šatů, bohatě zdobených krajkami a zlatem. Betlém byl tvořen sv. Pannou Marií, sv. Josefem, Jezulátkem, Třemi králi a pastýři.

Čtěte dále:

- Advent

- Sv. Martin

Koncem 18. století císař Josef II. Betlémykostelích zakázal. Lidé na venkově si však začali stavět vlastní betlémy. Prostí lidé při stavění betlému nejenom napodobovali to, co vidělikostelích, ale vymysleli si i vlastní pojetí betlémů. V lidových betlémech se kromě tradičních biblických postav objevují i další postavy, které lidoví betlemáři znali ze svého okolí. Byli to venkované, vesničtí řemeslníci, horníci, ponocní nebo pastýři. Také krajina betlémůpodání lidových betlemářů se měnila. Z exotické krajinyorientálními stavbami a palmami, dostávala romantickou podobu středoevropských měst a vesnic. Pro některé dobré betlemáře se práce na betlémech stala jejich skromnou obživou.

První lidové betlémy byly vyřezávané ze dřeva, později se vyráběli keramické betlémy papírové betlémy a betlémydalších materiálů. Takydnešní době betlémyVánocům prostě patří. Ve vánočním čase se lidé chodí dívat na krásné betlémy do kostelů a v mnohých domácnostech lidé mají své vlastní, mnohdy staré a vzácné betlémy.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist