Děda Mráz, Santa Claus a náš Ježíšek

22.prosinec 2018

foto redakce Šťastní senioři.cz

Někdypolovině 19. století se v českých zemích začaly strojit první vánoční stromky a pod stromeček začal nosit dárky Ježíšek. Tak tomu bylo zhruba sto let.

Děda Mráznám přišel ze sibiřské tajgy

padesátých letech 20. stoletínám ze sibiřské tajgy přišel Děda Mráz. Ve školách se konaly vánoční besídkyDědou Mrázem a vánoční stromek býval nazýván jölkou. Děda Mráz, zpravidla převlečený školník, nosil samé praktické dárky potřebné do školy, pravítka, tužky a sešity. A přece, občas pod vánočním stromkem padla nějaká ta pusa, a začala ta neskutečně krásná a křehká láska patnáctiletých. Do našich domácností se však Děda Mráz nevetřel a dárky nosil stále Ježíšek. Děda Mráz je sice impozantní postava, ale nám zcela postačí, když si jej čas od času prohlédnemeruské filmové pohádce Mrazík.

Čtěte také:

- Štědrý den

- Vánoce

Santa Claus k nám přišel z USA

devadesátých letech 20: stoletínám přes Velkou louži přišel zase Santa Claus. Dříve si ho lidé představovali různě, například jako lovce kožešin, nebo malého tlouštíkazelených šatech. Sobí spřežení dostal počátkem 19. století. Jeho současnou podobu laskavého, obtloustlého staříkačerveném šatupytlem přes záda, mu vtisklroku 1931 švédský malíř Haddon Sundblom, pracující pro firmu Coca-Cola. Díky masové reklamě se stal Santa Claus nejdříve americkým a později i západním symbolem Vánoc. Santa Claus patří i u nás zcela běžněpředvánočnímu a vánočnímu koloritu obchodních domů a rovněž nejrůznějších veřejných prostranství. Je laskavý, nechává se s dětmi vyfotit a nabízí jim cukroví, ale do našich domácností i nadále nosí dárky náš Ježíšek. „ Už se zase těšíme na Ježíška, copak nám asi nadělí?“, se zcela výstižně zpívájedné naší známé písni. Tak tedy bohatého Ježíška, krásné Vánoce a v Novém roce hodně Božího požehnání, mnoho pracovních a osobních úspěchů, pevné zdraví a rodinnou pohodu přejí všem čtenářům a čtenářkám redaktoři časopisu Šťastní senioři.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist