Zlatá horečka v Kalifornii

27.červen 2018

foto redakce Šťastní senioři.cz

Kalifornie byla ke Spojeným státům připojena počátkem roku 1847 po vítězné  mexicko – americké válce. Byl to úrodný, ale málo obydlený kraj. Vždyť v této době San Francisco bylo jen malým přístavem, ve kterém žilo pouhých dvě stě obyvatel, převážně Mexičanů, kteří jen vlažně slibovali věrnost vládě USA.

 

Tehdejší prezident USA James K. Polk slíbil pro osadníky Kalifornie půdu zdarma, stačilo jen vykonat její zábor. Jednímprvních přistěhovalců byl John A. Sutter, který se na řece American vystavěl mlýn. Tento mlýnpřilehlou drtírnou mu zajišťoval slušnou obživu. James W. Marshall mu pak za pár centů týdně prohlížel a čistil mlýnský náhon.

 

Dne 24. ledna 1848 James W. Marshall jako obvykle prohlížel říční koryto a najednou spatřil zlatavou záři. Z vody vytáhl zlatý valoun o váze nejméně 100 gramů. Dále po proudu řeky nacházel další zlaté plíšky a zlaté nugety. Nález oznámil svému zaměstnavateli a rázem nebylo rozdílu mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Oba dva pročesávali koryto řeky American a během pouhých dvou dnů nasbírali okolo 20 kilogramů zlata. Zlato zanesliobchodníkovi do San Francisca a bezprostředně na to se mezi lidmi roznesla úžasná zpráva, že v kopcích na severovýchodě je mnoho zlata. První zlatokopové, kteří se vydali k této zlatonosné říčce American, měli štěstí a mnohým se podařilo zbohatnout. J. A. Sutter siSacramentu, dnešním hlavním městě Kalifornie, nechal vystavět přepychový palác.

Čtěte také:

- Za českým zlatem

- Zlato

Ta pravá zlata horečka však nastala až 19. srpna 1848. V novinách New York Herold Tribune totiž toho dne vyšel článek, ve kterém Sutter tvrdil, že „v kopcích je zlata tolik, že stačí přijítrežným pytlem a nasbírat je holýma rukama.“ Zlatokopově a dobrodruzi se začali hrnout do Kalifornie. Již počátkem roku 1849 bylo v San Franciscu sedmdesát tisíc lidí, kteří čekalina přidělení půdy o rozloze přibližně 840 metrů čtverečníchokolí říčky American.

 

přístavu v San Franciscu se nacházelo na pět set opuštěných lodí, neboť jejich posádka, námořníci se vydali hledat zlato. Zlatá horečkaKalifornii trvala do poloviny padesátých let 19. století. Ti kdo přišli mezi prvními, zbohatli vskutku pohádkově. Na své si přišli ještě Devětačtyřicátníci, pakzbohatl jen málokdo. Zlaté horečkyKalifornii se zúčastnilo na tři sta tisíc zlatokopů a bylo vytěženo zlatohodnotě dnešních 500 miliard dolarů.

 

To výrazně přispělorozvoji ekonomiky celé země a začaly se razit oblíbené deseti a dvaceti dolarové zlaté mince. Taky se podařilo během několika let osídlit západní pobřeží USA a na velmi úrodné kalifornské půdě se začala pěstovat vinná réva, ovoce a zelenina Kalifornie je  taky známá chovem dobytka, mléčnými výrobky a pěstuje se zde taky kukuřice a obilí.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist