Za českým zlatem

5.listopad 2018

foto redakce Šťastní senioři.cz

Je jen málo žen, které nevlastní ani kousíček zlata. Vždyťnaší zemi je tradice dávat zlaté náušnice děvčátkům přímo do kolébky. Další zlaté šperky ženy dostávají při nejrůznějších slavnostních příležitostech, nebo si je kupují prostě samy. Také někteří muži nosí na krku zlatý řetízek, a pokud jej nemají, tak zase třeba majíústech nějakou tu zlatou korunku. Ruce mnohých žen a mužů pak zdobí zlaté snubní prsteny.

 

Zlato bylo vždycky symbolem moci a bohatství. Jihoameričtí indiáni však měli pro drahé kovy taky poetickénázvy: Zlato nazývalipotem slunce“ a stříbroslzami měsíce“.

 

Zlatonosná řeka Otava a Keltské duhovky

naši malé zemi byla vydatná naleziště zlata a stříbra. Již před více než dvěma tisíci lety Keltové na řece Otavě rýžovali zlato. Ze zlata pak razili mince, takzvané duhovky. Proč právě duhovky? V dřívějších dobách nacházeli lidé občas na polích zlaté keltské mince, vyplavené na povrch deštěm. Domnívali se, že peníze popadalyduhy, a odtud název duhovky. Ještě ve středověku se na řece Otavě a jejich přítocích rýžovalo zlato a v okolí města Kašperských Hor se taky těžilo. Z Kašperských Hor se můžete vydat naučnou stezkouCestou zlatokopů“ do Amáliného údolí na Zlatém potoku, kde se nacházejí památky na dolování zlata.

 

ZlatoJílového u Prahy

Ve středověku bylo taky objeveno evropsky významné naleziště zlataJílovém u Prahy, při řece Sázavě. V roce 1325 za vlády českého krále Jana Lucemburského se v Jílovém začaly razit první české zlaté mince, a české dukáty se zde razily až do poloviny 18. století. V městském muzeu, v domě zvaném Mince, v dolní části Masarykova náměstí je umístěna mimo jiné expozice ZlatoČeské republice. Je věnována těžbě zlatačeských zemích od nejstarší doby po 20 století. S dalšími památkami na dolování zlata se můžete seznámit na naučné stezceJílovské zlaté doly“.

 

Zlatorudné mlýny ve Zlatých Horách

V Jeseníkách, v okolí města Zlatých Hor, bylo taky od 13. století rýžováno a později dobýváno zlato. V městském muzeu ve Zlatých Horách, na náměstí Svobody, je umístěna expozice věnována zdejší těžbě zlata. V údolí Ztracených štol, na říčce Olešnici se nachází hornický skanzen. Jsou zde postaveny zajímavé repliky zlatorudných mlýnů ze 14. století, které sloužily ke zpracování zlata.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist