Walt Disney a jeho myšák Mickey

5.srpen 2015

foto redakce Šťastní senioři.cz

Životní příběh Walta Disneyho je typickým příkladem amerického snu, kterak se chudý chlapec vlastní pílí a houževnatostí vypracoval na bohatého a úspěšného muže.

 

Walt Disney (1901 – 1966) již jako dítě musel tvrdě pracovat. Jeho otec, majitel nepříliš výnosné doručovatelské firmy ve městě Kansas City ve státě Missouri, Walta zaměstnává od jeho devíti let jako kamelota. Walt vstává brzo ráno a dříve než jde do školy, roznáší lidem po domech noviny a časopisy. Jeho velkou zálibou bylo kreslení, a když byl o něco starší, vymohl se na svém šetrném otci, aby mohl navštěvovat večerní kurzy kreslení.

 

V roce 1918 již maluje reklamní plakáty, ale jeho výdělek vystačí sotva na skromnou obživu. Vydal se tedy na uměleckou dráhu a dobře udělal. V roce 1923 spolu se starším bratrem Royem (1893 – 1971) zamíří do Hollywoodu a zakládají filmové studio Disney Brothers. Po dalších pěti letech se Walt Disney konečně prosadí, vzniká slavný myšák Mickey. Na podzim roku 1928 postavička myšáka poprvé promluví v krátkém filmu Parník Willie. Je to vůbec první ozvučený animovaný film na světě. Ke slavnému myšákovi Mickeymu se později připojuje i postavička kačera Donalda a další disneyovské postavičky zvířátek.

 

V roce 1939 má premiéru celovečerní animovaný film Sněhurka a sedm trpaslíků. Pohádka se rázem zařazuje mezi nejúspěšnější filmy celé filmové historie. Walt Disney svou práci miluje. Ve svém filmovém studiu tráví mnohem více času než se svou ženou Lilian (1899 – 1997). Je vášnivým kuřákem, v průměru denně vykouří tři krabičky cigaret. Kuřácká vášeň se neblaze podepsala na jeho zdraví. Walt Disney zemřel na rakovinu plic v roce 1966 ve svých 65 letech.

 

Již v roce 1955 byl otevřen první Disneyland v Anaheimu v Kalifornii. Jeho úspěch byl obrovský, centrum disneyovy zábavy navštívili každoročně milióny návštěvníku. Tak byly později postaveny další nové Disneylandy v Orlandu na Floridě, v Paříži ve Francii, v Hong Kongu v Číně a v Tokiu v Japonsku.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist