Slavná pistolnice Annie Oakleyová

16.únor 2015

foto redakce Šťastní senioři.cz

Pistolníky všichni dobře známeamerických westernů. Muže s ostře řezanými rysy, s kolty zavěšenými proklatě nízko, kteří netečně u baru popíjejí svou whisky. Když však přijde na věc panečku, bleskurychle tasí své kolty a padouch nemá šanci.

 

Kolik jen dobrodružných povídek a románů bylo napsánoprostředí Divokého západu a čtou je další a další generace dospívajících chlapců. Snad každýmladíků někdy zatoužil vyrvat plavovlasou Maud ze spárů ničemy. Jistě, příběhyDivokého západu nepatří sice mezi skvosty světové literatury, ale občas zde taky narazíte na nějakou zajímavou větu. Vzpomínám si například na větu: „Pistolník vystoupil na malém nádraží a jeho jedinými zavazadly byly dva obrovské vaky pod očima.“ Dalo by se říci, že pistolnictví bylo řemeslo výhradně mužské, a přecedějinách najdeme taky jednu slavnou pistolnici.

 

Ve svém dětství slavná pistolnice pracovala jako služka a pak se živila lovem

Byla to Annie Oakleyová (1860 – 1926), rodačka z Ohaia., která neměla vůbec jednoduché dětství. Již jako desetiletá pracuje jako služka v bohaté rodině, aby pomohla své ovdovělé matce uživit sedm sourozenců. Ve dvanácti letech se však již osamostatňuje, a poněvadž je vynikající střelkyní, živí se lovem. Své úlovky prodává místním obchodníkům, a jelikož ve střelbě z pušky a pistolí nemá v širém kraji konkurenci, dokonce jí zakážou účast na střeleckých soutěžích.

 

Slavná kočovná show Wild Wild West pistolníka a dobrodruha Buffallo Billa

V roce 1881 se v Ohaiu objevuje jeden z nejslavnějších amerických pistolníků Frank E. Butler, který se vychloubá, že ho ve střelbě nedokáže nikdo porazit. To se však velmi mýlí, drobná pouhých 150 cm vysoká dívka Annie ho s přehledem poráží. Pistolník a pistolnice se do sebe zamilují a v roce 1882 se koná jejich svatba. Pistolničtí manželé se v roce 1885 připojují ke slavné kočovné show Wild Wild West, kterou vede známý pistolník a dobrodruh Buffalo Bill. Annie udivuje diváky svým střeleckým uměním, dokáže trefit kartu nebo minci letící vzduchem.

 

Střelecké umění pistolnice obdivoval taky německý císař Vilém II.

 Její nejznámější vystoupení se však odehrálo na evropském turné v Berlíně. Zde vyzve velectěné publikum, aby se přihlásil dobrovolník, kterému sestřelí popel z doutníku. Přihlásil se sám německý císař Vilém II. Marně mu jeho rádcové domlouvali, aby od svého záměru upustil. Statečný císař si zapálil doutník, Aniie přibližně z dvaceti metrů zamířila, k zemi se snesl obláček popela a pistolnice se rázem stala jednou z nejslavnějších žen na světě. V roce 1901 byla Annie při železničním neštěstí vážně zraněna, prodělala několik operací páteře, ale po uzdravení se zase věnuje svému pistolnickému řemeslu. Ještě v 62 letech dokáže zasáhnout několik desítek terčů za sebou tato slavná ženská pistolnická legenda.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

Všechny články další článek

TOPlist