Rytířské turnaje

20.září 2018

foto redakce Šťastní senioři.cz

Rytířské turnaje byly ve středověku velmi oblíbené. Již ve 12. století se konaly první turnaje ve Francii a později takyNěmecku. V českých zemích se rytířské turnaje rozšířilytřicátých letech 13. století, za panování krále Václava I.

 

Rytířské turnaje byly především významnou společenskou událostí a byly velmi nákladné. Mohl si je dovolit pořádat jenom panovník, nebo opravdu bohatý šlechtic. Na turnaj se sjelo několik set šlechticů a několik desítek bojujících rytířů. Krásné šlechtičny byly oděny do drahocenných šatů a pyšnily se drahými šperky. Rytíři měli své brnění zdobené stříbrem i zlatem. Urozené paní mezi nimi vyhlížely ženichy pro své dcery. Turnaje byly několikadenní a byly provázeny bohatými hostinami a panstvo se taky bavilo lovem. V doprovodném programu vystupovali kejklíři, hudebníci a konaly se taky plesy a bály.

 

Rytířské turnaje byly ukázkou dlouhodobého výcviku se zbraní a v jízdě na koni. Rytířských her byla celá řada, nejčastěji však vyjížděli rytíři proti sobě na koních a dlouhými dřevci se snažili vyhodit protivníka ze sedla. Nejeden rytíř byl v těchto turnajích zabit, nebo vážně zraněn. Zato vítěz turnaje si užíval svou slávu, kterou od hradu k hradu šířili ve svých písních minnesängři. To byli potulní zpěváci, skládající oslavné písně, kteří byli vítáni na každém hradě.

 

Jedním z našich nejslavnějších rytířů byl Jan z Michalovic. Tento rytíř koncem 13. století na rytířských turnajích pořádaných u dvora českého krále Václava II. nenašel přemožitele mezi českými ani německými rytíři. Václav II. tedy Jana z Michalovic vyslal do Francie jako reprezentanta rytířského stavu české země, ke královskému dvoru Filipa Sličného. Ve Francii se na turnajích scházel výkvět středověkého rytířstva z celé Evropy. Rytíř Jan z Michalovic taky zde všechny rytíře, se kterými bojoval, porazil, a sám francouzský král Filip Sličný vzdal hold jeho rytířskému umění. Jeden středověký minnesängr o Janu z Michalovic napsal tento verš. „V české zemi rytíř žije, slávou všechny převyšuje.“

 

Dávno je pryč doba rytířů a rytířských turnajů. Z hradu rytíře Jana se stala malebná zřícenina. Hrad Michalovice stojí na pískovcové skále nad řekou Jizerou, nedaleko Mladé Boleslavi. Pro tento hrad je charakteristická mohutná válcová šikmá věž zvaná Putna. Věž se naklonila v 19. století, kdy zde lidé hledali poklady, a proto byla počátkem 20. století podezděna a její základy byly vybetonovány. Zachovalo se taky jádro hradu se zříceninou gotického paláce a části hradeb. Z hradu je pěkný výhled do údolí řeky Jizery.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist