První česká novinářka Olga Fastrová

7.květen 2015

foto redakce Šťastní senioři.cz

Olga Fastrová (1876 – 1965) se narodilarodině poštovního úředníkaPraze. V letech 1892 – 1896 vystudovala Pražský učitelský ústav a jako učitelka českého jazyka působila nejdříve na obecné školeRokycanech a pakModřanech.

Svou učitelskou dráhu však opouští jižroce 1898, neboť se provdala za spisovatele a dramatika Ottu Fastra, a podle tehdejšího diskriminačního zákona nesměly vdané ženy vykonávat povolání učitelky.

manželství se narodily tři dcery, Jarmila, Olga a Ludmila. Její manželské štěstí však dlouho netrvalo, neboťroce 1907 ji manžel umírápouhých 35 letech. Paní Olga však byla statečná žena, která se i přesto dokázala řádně postarat o své tři děti.

Nejdříve využívala svých jazykových znalostí, zejména francouzštiny a němčiny, a stala se překladatelkou. Dala se taky na dráhu spisovatelky, napsala například román Márinka Zemanová, nebo sbírku povídek Tři mládenci.

V roce 1906 v denním tisku Národní politika začínají vycházet její první příspěvky o módě pod pseudonymem Yvonna a v roce 1910 v témže listu byla již zaměstnána jako vůbec první česká profesionální novinářka na plný úvazek. Vedla rubriku „Ženská hlídka“, zabývající se módou a vařením, ale později psala taky fejetony a cestopisy. Noviny, které do této doby četli převážně muži, začaly číst taky ženy a Olga se stává velmi oblíbenou novinářkou. V roce 1936, když dovršila šedesáti let, však paní Olga odchází do důchodu, i když je ještě velmi čilá. Jak sama řekla, uvolnila své místo mladší kolegyni.

Paní Olga se i v důchodu věnuje společenskému životu, velmi ráda tančí a ještě ve svých sedmdesáti letech vesluje, plave, bruslí a lyžuje. Olga Fastrová, která se dožila krásného věku 89 let, byla nejenom první českou profesionální novinářkou, ale taky významnou spisovatelkou a překladatelkou.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist