Potěmkinovy vesnice

12.září 2016

foto redakce Šťastní senioři.cz

Grigorij Alexandrovič Potěmkin (1739 – 1791) se narodilchudé běloruské šlechtické rodině. Nejdříve studoval na moskevském univerzitním gymnáziu, ale již ve svých 16 letech se stává členem vojenské jízdní gardy. V roce 1762 podpořil nastolení Kateřiny II. (1729 – 1796) na carský trůn a pak již ve své kariéře dosahuje samé úspěchy.

Potěmkin se stává ruským generálem, polním maršálem, knížetem a carským gubernátorem, správcem krymské oblasti. O ruské carevně Kateřině II. se tvrdí, že jejím životem prošlo mnoho mužů, ale jejím dlouholetým milencem, rodinným přítelem a rádcem byl právě Grigorij Potěmkin. Nebyl to žádný krasavec, kdepak, o jedno oko přišelsouboji, měl nehezkou tvář a velké neforemné tělo. Měl však zvláštní charisma, byl velmi inteligentní a vždy pevně stál na straně carevny, která si jej velmi oblíbila.

V roce 1774 se Potěmkin stává gubernátorem Novorossijska, rozlehlého území u Černého moře, které bylo nově připojeno k ruské říši. V roce 1783 je do gubernie začleněn i poloostrov Krym a Kateřina II. hodlá vytvořit z této krajiny nejbohatší část Ruska. Za čtyři roky, v roce 1787 se chce carevna přesvědčit, jak se tento kraj zvelebuje. Ještě, že se o této cestě carevny Potěmkin dozvěděl s dostatečným předstihem a tak vymyslel plán, který se zapsal do dějin pod názvem Potěmkinovy vesnice.

Najal čtyřicet zkušených malířů, kteří vytvořili věrohodné kulisy výstavných domů, z okruhu několika set kilometrů nahnal stáda dobytka, za jásající venkovany nechal převléknout své vojáky a divadlo mohlo začít. Carevna Kateřina II. plula na řece Dněpru na lodi a doprovázel ji kníže Potěmkin. Proplouvají kolem pěkných vesnic a městeček, louky jsou plné pasoucího se dobytka a na břehu mávají spokojení venkované. Když přistanou na břehu, vybere si carevna nějaký domek, kde ji sedláci uctivě vítají a nabízejí upečenou šťavnatou husu. Carevna je s cestou velmi spokojena, kdyby však jen zašla za roh ulice, viděla by, v  jaké bídě lidé ve skutečnosti žijí.

Někteří historici se domnívají, a já s nimi docela souhlasím, že všechno bylo trošičku jinak. Carevna Kateřina II. sice prohlédla Potěmkinovou lest, ale přistoupila na toto divadlo, poněvadž nechtěla narušit dlouhodobé dobré vztahy se svým přítelem a spojencem. Ať už to bylo jakkoliv jedno je jisté, Potěmkinovy vesnice se staly symbolem něčeho klamavého a předstírajícího. Potěmkinovy vesnice nezanikly, setkáváme se s nimi dnes a denně. Tak třeba některé reklamy jsou vlastně jen novodobé Potěmkinovy vesnice.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist