O zašlé slávě parních lokomotiv

28.únor 2018

foto redakce Šťastní senioři.cz

Staré parní lokomotivy mají své kouzlo. Sto let vládly železnici a dodnes před nimi stojímeobdivem a kocháme se umem našich předků. Mnozí starší lidé si ještě dnes dobře vzpomínají, kterak jako děti jezdily na prázdniny na venkovbabičce a dědovi starými vagónydřevěnými sedadly, které byly taženy parní lokomotivou.

letních měsících byla podél trati vidět vypálená místatrávě i obilných polích od jisker létajícíchkomínů parních lokomotiv. A jaký byl romantický pohled na parní lokomotivu jedoucí noční krajinou na ty „komáry jisker v ovzduší.“ Sláva parních lokomotiv je tatam. Vystřídaly je mnohem výkonnější lokomotivy motorové a elektrické.

Krasavice, parní lokomotivy si však můžete prohlédnoutněkolika našich železničních muzeích. To největší se nacházíkrásné krajině nedaleko křivoklátských lesůLužné u Rakovníka. Známé je taky Železniční muzeum a výtopna Jaroměř, nebo Muzeum průmyslových železnic Mladějov.

letním období se starými vlaky taženými parní lokomotivou můžete projet na několika našich tratích. Tyto nostalgické jízdy jsou velkou atrakcí pro děti. Při nostalgických jízdách se snoubí elegance historických vlakůpůvabem okolní krajiny. Parním vlakem se můžete svézt například po věhlasné trati Posázavského pacifiku, krásná historická města si můžete prohlédnout při nostalgické jízdě na tratiKostelce u Jihlavy přes Telč a dále do Slavonic.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist