O porcelánu

26.leden 2017

foto redakce Šťastní senioři.cz

dnešní době pijeme kávu nebo čaj většinounejrůznějších reklamních hrníčků, ale mnozínás si tyto nápoje přece jen nejlépe vychutnajíporcelánu. Starobylé porcelánové čajové a kávové soupravy se v rodinách dědígenerace na generaci a chloubou mnoha domácností bývají i krásné porcelánové vázy. Porcelánové servisy, jídelní soupravy a vázy jsou vlastně takovými malými uměleckými díly.

 

Porcelán se začal vyrábět v Číně

Přesné datum počátku výroby porcelánu neznáme. Víme však, že se porcelán začal vyrábětČíněobdobí vlády dynastie Tchan, tedy někdyletech 618 – 907. Číňané jeho výrobu před světem tajili. Do Evropy se porcelánové výrobky dostávali již ve středověku prostřednictvím arabských kupců nebo jako kořistkřižáckých výprav. V 17. století pro bohaté šlechtice začaly dovážet porcelán do Evropy anglické a holandské obchodní společnosti. Na mnoha zámcích vnikaly takzvané porcelánové kabinetyukázkami orientálního zboží.

 

První evropská porcelánka byla založenaroce 1709 v saské Míšni

této době takyEvropě sílila snaha o odhalení tajemství výroby porcelánu. Podařilo se to v roce 1709 v saském městě Míšni, první evropská porcelánka vznikla na míšeňském hradě Alberchtsburg, a tajemství výroby porcelánu se zde přísně střežilo. V roce 1717 však byli někteří zdejší výrobci porcelánu podplaceni a výroba porcelánu byla přenesena do rakouské monarchie. Další porcelánka tak vzniklaRossau u Vídně. Pak již vznikaly další porcelánkyNěmecku, Francii a dalších evropských státech. První českou porcelánkou se stalaroce 1792 manufaktura ve Slavkově. Dva roky po následovala porcelánka Klášterci nad Ohří a později další české porcelánky. Výhodou českých porcelánek, byly velké zásoby kvalitního kaolinu, dostatek dřeva, vody a křemene, tedy základních surovin, ze kterých se porcelán vyrábí.

 

Naše nejkrásnější a největší sbírka porcelánu se nachází na zámkuKlášterci nad Ohří

Nejkrásnější a zároveň největší sbírku českého porcelánu, čítající okolo šesti tisíc kusů, si můžete prohlédnout na novogotickém zámku v Klášterci nad Ohří. Na tomto zámku je rovněž umístěna pěkná sbírka japonského a čínského porcelánu. Jsou zde taky k vidění výrobky z vídeňských, německých a francouzských porcelánek.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist