O papíru

6.červen 2017

foto redakce Šťastní senioři.cz

Papír, knihtisk, střelný prach a kompas, bývají považovány za největší vynálezy lidstva. Jistě, každé hodnocení je svým způsobem subjektivní, my bychomnejvětším lidským vynálezům zařadili třeba televizor a počítač, jisté však je, že bez papíru si náš životani neumíme představit. Vynálezci papíru však řada encyklopedií nevěnuje ani krátký článek a v učebnicích dějepisu o něm zpravidla není žádná zmínka.

 

Papír vynalezl Číňan Cchaj Lun

Ještě počátkem našeho letopočtu se v Číně většina knih vyrábělabambusu, ale takové knihy byly velice těžké a neskladné. Některé knihy se sice psaly na hedvábí, ale to bylo velmi nákladné. Na dvoře čínského císaře Cho Ti z dynastie Chan žil úředník, eunuch Cchaj Lun. Ten použil konopí, bambus, zbytky hedvábí, staré hadry a rybářské sítě, všechno to rozdrtil a vzniklou směs povařil na kaši. Kaši rozmíchal ve vodě, nabral ji na rámeček a vysušil. První papír byl na světě. Cchaj Lun pakroce 105 předložil vzorky papíru císaři Cho Ti. Císař si vynálezu papíru, na který se dalo psát, velmi vážil, Cchaj Luna povýšil do šlechtického stavu a zahrnul ho bohatstvím. Cchaj Lun se však později zapletl do palácových intrik, upadlnemilost a nakonec vypil číši jedu. Číňané technologii výroby papíru dlouho tajili. Teprveroce 751 Arabové zajali několik čínských výrobců papíru, a zanedlouho se začal papír vyrábětSamarkandu a Bagdádu.

Čtěte dále:

- Jak se zrodila mikrovlnka

- O porcelánu

 

V 16. století se stal papír běžným psacím materiálem na celém světě

V Evropě se dále psaly knihy na pergamen, který se vyráběl z ovčích kůží a výroba knih byla velmi drahá. Pergamen vystřídal papyrus, který byl velmi oblíbený v Řecku, Římě a Egyptě, a rovněž jeho výroba nebyla žádná levná záležitost. Do Evropy se papír dostal ve 12. století a po Gutenbergově vynálezu knihtisku papír zcela nahradil pergamen a stal se běžným psacím materiálem na celém světě. V průběhu dalších staletí bylo vyrobeno mnoho druhů papíru. Začaly se z něj vyrábět hygienické potřeby, sloužil jako obalový materiál, a z papíru byla vyrobena celá řada běžně používaných věcí. Papír je prostě významný pomocník v našem každodenním životě.

Autor: redakce Šťastni senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist