Není karát jako karát

23.srpen 2018

foto redakce Šťastní senioři.cz

klenotnictví si prohlížíte šperky ze čtrnáctikarátového nebo osmnáctikarátového zlata, z médií se zase třeba dozvíte, že nějaká princezna obdržela darem sedmdesátikarátový diamant. Začínáte tušit, že není karát jako karát. Jak to vlastnětěmi karáty je?

Ve středověku zdatní arabští obchodníci obchodovali takydrahými kameny. Tyto drahé kameny, zejména z Indie a Cejlonu, dnešní Srí Lanky, prodávali evropským panovníkům a šlechtě. Cenu drahých kamenů určuje mnoho kritérií, například jejich barva, tvrdost, lesk, průsvitnost a průhlednost. Jednímhlavních faktorů stanovující cenu všech těch diamantů, safírů, rubínů, smaragdů a dalších drahých kamenů je jejich hmotnost.

Semeno keře Kharrub

Drahé kameny byly v této době vyvažovány semeny keře Kharrub. Tato semena měla totiž všechna, jen s nepatrnými odchylkami, stejnou hmotnost a sice 0,2g. A z názvu keře Kharrub pak vniklo slovo karát.

V roce 1907 byl zaveden takzvaný metrický karát o hmotnosti 0,2g. Karát je tedy jednotkou hmotnosti drahých kamenů a tak například desetikarátový diamant má hmotnost 2g.

Jednotka ryzosti

U drahých kovů je však karát vlastně jednotkou ryzosti. Čisté zlato je vlastně dvacetičtyřkarátové zlato. Takové zlato je však příliš měkké a otíratelné, a proto se do zlata přidává jiný kov, nejčastěji stříbro, a tak vzniká slitina. Tak například osmnáctikarátové zlato obsahuje 18 čtyřiadvacetin čistého zlata a 6 čtyřiadvacetin příměsí, nejčastěji stříbra.

Jakmile teď někde uslyšíte, že nějaké princezně se na ruce třpytil prsten z osmnáctikarátového zlata s dvacetikarátovým safírem, dokážete hravě určit ryzost drahého kovu a stanovit hmotnost drahého kamene. Je to tak dobře, neboť již několik tisíc let šperky prostě k ženám neodmyslitelně patří a umocňují přirozenou krásu žen.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist