Malíř John Constable

7.srpen 2017

foto redakce Šťastní senioři.cz

O malířích se všeobecně tvrdí, že žijí bohémským způsobem života. Nemusí to být vždy pravda, máte-li čas a chuť, poslechněte si životní příběh o velké lásce geniálního malíře Johna Constabla.

 

John Constable (1776 – 1837), se narodil jako čtvrtý ze šesti dětí, v rodině bohatého obchodníka s obilím a majitele vodních a větrných mlýnů, v East Bergoltu v hrabství Suffolk. Již jako dítě John projevil mimořádný malířský talent, ale otec ho nechal vyučit mlynářem. Až do roku 1799 nechtěl otec pustit syna Johna na nevýnosnou a té době málo váženou malířskou dráhu. Teprve když bylo Johnovi 23 let, se jako zdatný mlynář a obchodník projevil jeho mladší bratr Abram, a pak již otec souhlasil, aby John začal studovat Královskou akademii v Londýně.

 

John vyrostl na venkově a ve svých obrazech se snažil zachytit krásu anglické krajiny, její vláhu, atmosféru a světlo, a rovněž její tvary a barvy. Malíř se proslavil zejména svými pohledy do údolí řeky Stouru v Suffolku. Dnes je Constable světově uznávaným umělcem, ale za jeho života bylo krajinářství na okraji zájmu, a proto musel umělec o své uznání velmi tvrdě bojovat.

 

Čtěte také:

- Slavná pistolnice Annie Oakleyová

 

Když mu bylo 33 let, vstoupila do jeho života velká láska. John se zamiloval do Marie Bicknellové, která byla o 12 let mladší a pocházela z velmi bohaté rodiny. Její rodina však známosti nepřála. John měl jen velmi skromné výdělky za prodej portrétů a oltářních obrazů a nebyl ani členem Královské akademie, což byl předpoklad úspěšného malíře. Jejich známost až do svatby tak trvala sedm dlouhých let. V roce 1816 zemřel Constablův otec, dle závěti firmu převzal Abram a měl vyplácet Johnovi jeho podíl 200 liber ročně. To už byly slušné peníze, neboť v té době 1 libra byla přibližně za dnešních 3000 Kč. S výdělky za malování to již bylo dost, aby John mohl založit rodinu, a proto se oženil.

 

Manželství Johna a Marie bylo velmi šťastné, narodilo se jim celkem sedm dětí. Malíři se začalo dařit i umělecky, o jeho obrazy byl zájem, vystavoval je už v Královské akademii. V roce 1824 mu francouzský král udělil zlatou medaili za obraz Vůz na seno. V tomto roce, kdy už svým uměním dosáhl finanční nezávislosti, jeho žena vážně onemocněla tuberkulózou. Její zdravotní stav se přes veškerou péči nelepšil. Na jaře roku 1828 Marie zdědila po svém otci velkou sumu peněz 20000 liber, ale na podzim téhož roku umírá. Manželství, na které John tak dlouho čekal, trvalo pouhých 12 let. John se řádně staral o své děti, finančně je zabezpečil, ale žádnou další ženu ve svém životě už nehledal.

 

V roce 1829 se stal ve svých 52 letech členem Královské akademie v Londýně. Když v roce 1835 namaloval obraz Farma v údolí, kupec se ho otázal, zda obraz namaloval pro někoho konkrétně: „Ano pane, pro velmi konkrétní osobu, pro tu, pro kterou jsem maloval celý život,“ byla umělcova odpověď. John Constable zemřel v roce 1837 a společně se svou Marií mají hrob v Hampsteadu, kde malíř bydlel od roku 1827 až do konce svého života.

V londýnských galeriích Victoria and Albert muzeum a Tate Gallery se nacházejí obrazy jeho půvabných krajin, jeho nejznámější dílo Vůz na seno, pak najdete v National Gallery v Londýně.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist