Kabelky Louis Vuitton

7.říjen 2016

foto redakce Šťastní senioři.cz

Louis Vuitton (1821 – 1892) se narodilmalé jihofrancouzské vesnici. Jako čtrnáctiletý chudý chlapec se vydává hledat štěstí do Paříže. Zpočátku se protlouká všelijak, ale později nachází zajímavé zaměstnání, balí zavazadla boháčům na cesty. Jeho služby využívá šlechta a bohatá buržoazie, ba dokonce pracuje taky pro císařskou rodinu.

Čtěte taky:

- Zlatá horečka v Kalifornii

- Walt Disney a jeho myšák Mickey

 

Císař Napoleon III. jej totiž pověřil, aby zavazadla balil jeho manželce císařovně Evženii. V polovině 19. století docházívelkému rozvoji železniční dopravy a cestovního ruchu. Do míst, kde se předtím lidé trmáceli celé dnykočárech tažených koňmi, lze dojet pohodlně vlakem za několik hodin. Jako zavazadla však lidé stále používají těžké kožené vaky. Teď právě přichází čas pro Luise Vuittona. Vymyslí nový typ luxusního zavazadla, které je mnohem lehčí a skladnější. Je to kufrplochým dnem a víkem. Začíná kufry vyrábět a zanedlouho, v roce 1854, zakládá svůj první módní důmPaříži. Kufry jdou velmi dobře na odbyt, firma prosperuje a tak Luis v roce 1885 zakládá i v Londýně luxusní obchod.

roce 1892, po smrti svého otce, přebírá firmu jeho syn George.  Docházídalšímu rozkvětu společnosti. George Vuitton si všiml, že ženy potřebují mít některé drobnosti stále po ruce, a začíná vyrábět dámské kabelky. Na počest svého otce je označuje monogramem LV a grafickými symboly. Prvotřídní značka kvality je na světě. Kabelka LV se stala královnou mezi dámskými kabelkami a zůstala ji dodnes.

Když jsem nedávno procházel vietnamskou tržnicí, spatřil jsem na pultu několik kabelek s označením LV. Jejich cena byla jen několik stokorun, i když běžně cena kabelek LV je hezkých pár tisíc. Taková sleva a nikde žádné ženy, které by si kabelky rvaly z rukou. To mě přišlo podivné. Tak jsem se zeptal vietnamského prodavače, zdali na pultu jsou skutečně kabelky Louis Vuitton. Bez uzardění tvrdil, že ano. Já si však přece jen myslím, že tyto kabelky byly vyrobeny někde v Asii.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist