Jak se zrodila mikrovlnka

25.červenec 2017

foto redakce Šťastní senioři.cz

Mikrovlnná trouba zvaná mikrovlnka, která již dávno patří mezi běžné vybavení našich domácností, se zrodila vlastně náhodou, jako ostatně mnoho dalších významných vynálezů.

Rok 1945 byl posledním rokem II. světové války a vědci na celém světě pracovali na zdokonalení vojenské techniky. V USA se inženýr a vynálezce Percy Lebaron Spencer specializoval na průmyslovou výrobu magnetronů. Velmi zjednodušeně řečeno, byla to zařízení, která produkují mikrovlnné radiové signály.

Tyto signály jsou nutné pro chod radarů. Vědec si rád zamlsal a v kapse svého saka občas nosil kousek balené čokolády. Jednou, když pracoval v blízkosti magnetronu, čokoláda se mu v kapse roztopila. Pan Spencer zanedlouho přišel na to, že čokoláda byla roztopena mikrovlnami a začal s nimi a potravinami experimentovat, až vynalezl první funkční mikrovlnku na světě. Dnešní mikrovlnky však připomínala jen vzdáleně. První mikrovlnná trouba totiž vážila 340 kg a měla rozměry velké ledničky. Další vědci pak řadu let pracovali na zdokonalení a zmenšení mikrovlnné trouby, až vymysleli malou a přitom vysoce funkční mikrovlnku. Dnešní mikrovlnka patří mezi nejpoužívanější elektrospotřebiče v našich domácnostech.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist