Drahé kameny

21.květen 2018

foto redakce Šťastní senioři.cz

Drahými kameny se lidé zdobili odpradávna a stávaly se také symbolem bohatství a moci jejich majitele. Korunu každého panovníka zdobil jejich třpyt. I v dnešní době neztratily drahé kameny svou přitažlivost a bývají zasazeny do nejrůznějších platinových, zlatých i stříbrných šperků. Jaké vlastnosti však musí mít kámen, aby byl nazýván drahým kamenem?

Krásný vzhled

Základní podmínkou je, že musí mít krásný vzhled. I ten sebevzácnější nerost, je-li zešedlý, hrubý rozpukanýprasklinkami a trhlinami a nelesklý, nemůže být drahým kamenem. Krása drahého kamene je dána především jeho optickými vlastnostmi, tedy jeho barvou, leskem, průhledností nebo průsvitností a jeho krása se zvyšuje vhodným opracováním a zasazením do šperku. Dalším znakem drahého kamene je jeho tvrdost, která zaručuje jeho kráse trvanlivost. Také vzácnost výskytu drahého kamenepřírodě mu dodává cenu a nesmíme zapomenout ani na všemocnou módu, která určuje míru obliby toho kterého drahého kamene. J

Ještě dnes slýcháme slova o drahokamech, levnějších polodrahokamech a ozdobných kamenech, které se dají leštit ve větších kusech. Za drahokamy někteří znalci velmi přísně uznávali jen diamant, rubín, safír a smaragd. Toto rozdělení drahých kamenů, které se užívalo zejména v obchodních kruzích, nebylo příliš spolehlivé, neboť hranici mezi drahokamem, polodrahokamem a ozdobným kamenem nelze nijak spolehlivě určit. Dnes se tedy již toto označení nepoužívá a bylo zavedeno nové jednotné označení drahý kámen. Téměř v každé rodině najdete rodinné šperky zdobené drahými kameny a lidé se o drahé kameny zajímali již odpradávna a zajímají se o ně i v dnešní době.

Proto se v našem časopise můžete seznámit s některými drahými kameny, dozvíte se o nich mnoho zajímavostí, a protože jsou drahým kamenům přisuzovány i léčivé účinky a jsou vhodná pro znamení zvěrokruhu, zmíníme se taky o těchto jejich vlastnostech. Radost z drahých kamenů si může dopřát opravdu každý. Nemusíte za ně utrácet tisíce, některé kvalitní drahé kameny (například achát, chalcedon či jaspis) si pořídíte již za několik set korun. Drahé kameny jsou prostě krásné. Ať již zasazeny do šperků, nebo jen dekorativně umístěny ve volném prostoru vytváří příjemnou atmosféru našeho domova.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist