Zábava

Trápí Vás artróza kloubů? Chcete si snížit hladinu cukru v krvi?

O papíru - 26.3. 2014

O papíru Papír, knihtisk, střelný prach a kompas, bývají považovány za největší vynálezy lidstva. Jistě, každé hodnocení je svým způsobem subjektivní, my bychom k největším lidským vynálezům zařadili třeba televizor a počítač, jisté však je, že bez papíru si náš život už ani neumíme představit.

více

PARK BOHEMINIUM MARIÁNSKÉ LÁZNĚ - 6.3. 2014

PARK BOHEMINIUM MARIÁNSKÉ LÁZNĚ PARK BOHEMINIUM je jediným svého druhu v České republice, najdete jej v Mariánských Lázních - lokalitě Krakonoš, nedaleko golfového hřiště. Park prezentuje nejzajímavější stavby České republice v jednotném měřítku 1:25

více

Drahé kameny - 3.3. 2014

Drahé kameny Drahými kameny se lidé zdobili odpradávna a stávaly se také symbolem bohatství a moci jejich majitele. Korunu každého panovníka zdobil jejich třpyt. I v dnešní době neztratily drahé kameny svou přitažlivost. Jaké vlastnosti však musí mít kámen, aby byl nazýván drahým kamenem?

více

Rytířské turnaje - 17.2. 2014

Rytířské turnaje Rytířské turnaje byly ve středověku velmi oblíbené. Již ve 12. století se konaly první turnaje ve Francii a později taky v Německu. V českých zemích se rytířské turnaje rozšířily v třicátých letech 13. století, za panování krále Václava I.

více

Svatí na Karlově mostě, e – kniha - 19.1. 2014

Karlův most zná v naší zemi každý. Málokdo však ví, koho znázorňují sochy, kterými je most po obou stranách lemován. V průvodci po Karlově mostě se dozvíte nejen jména všech svatých, s nimiž se zde můžete setkat, ale i jména umělců, kteří sochy vytvořili. Kniha objasňuje smysl symbolů a význam nápisů na sochách a sousoších, seznamuje s jednotlivými světci, patrony České země, biblickými postavami. Každá socha má v knize svou fotografii, na niž navazuje vysvětlující text. Kromě toho obsahuje některé biblické příběhy, legendy a pověsti.

více

První žena Karla IV. - 10.1. 2014

První žena Karla IV. Římsko- německý císař a český král Karel IV. je našim nejoblíbenějším panovníkem a taky „největším Čechem.“ Pro naši zem toho vykonal opravdu mnoho. Byl našim prvním skutečně vzdělaným panovníkem. Předchozí čeští panovníci zpravidla neuměli ani číst a psát.

více

Oblíbené věty - 31.12. 2013

Oblíbené věty Každému z nás se někdy nedaří, necítíme se dobře a některé věci se nevyvíjejí podle našich představ. V těchto chvílích nám může pomoci seznam několika oblíbených vět. Pěkné věty nám dokáží hned dodat dobrou náladu a optimismus. Co si na svém papírku přečteme my?

více

Pasování na rytíře - 30.12. 2013

Pasování na rytíře Doba rytířské slávy je již dávno pryč, ale rytíři jsou stále oblíbeni. Vždyť postavičky rytířů, různé plastové meče, štíty a přilby jsou vyhledávaným zbožím v každé hračkárně. Na hradech pak obdivujeme pravé rytířské brnění a meče a skupiny historického šermu.

více

Rytíři dbali na svou čest - 27.12. 2013

Rytíři dbali na svou čest Dnes už spatříme rytíře většinou jen na plátnech kin. „Filmoví udatní rytíři“ předstírají „nelítostná klání.“ Pak si opláchnou obličej od rajčatové šťávy, poberou tučný honorář a vedle bazénu své přepychové vily usrkávají Malibu.

více

Prosinec nazývali naši předkové vlčenec - 9.12. 2013

Prosinec nazývali naši předkové vlčenec V 16. až 18. století nazývali někdy naši předkové prosinec jako vlčí měsíc či vlčenec. V této době bylo u nás vlků hodně. V letním období žili vlci pospolitě pouze v rámci rodin.

více

Není karát jako karát - 20.11. 2013

Není karát jako karát V klenotnictví si prohlížíte šperky ze čtrnáctikarátového nebo osmnáctikarátového zlata, z médií se zase třeba dozvíte, že nějaká princezna obdržela darem sedmdesátikarátový diamant. Začínáte tušit, že není karát jako karát. Jak to vlastně s těmi karáty je?

více

Druhá žena Přemysla Otakara II. - 15.11. 2013

Druhá žena Přemysla Otakara II. Český král Přemysl Otakar II. se s uherskou princeznou Kunhutou oženil 25. srpna roku 1261. Tato okázalá svatba se konala v Přešpurku, dnešní Bratislavě. Přemysl se osm let vyhýbal oficiální korunovaci na českého krále, neboť by musela být korunována na českou královnu taky jeho první žena Markéta...

více

Detektiv Dallasová přichází z budoucnosti - 12.11. 2013

Detektiv Dallasová přichází z budoucnosti Máte rádi kriminální romány čili detektivky? Pak víte, že se obvykle odehrávají v současnosti či v minulosti. Když tedy v newyorské kanceláři hlavní vyšetřovatelky Evy Dallasové visí kalendář s rokem 2060, je to neobvyklé, leč o to zajímavější.

více

O původu slova snob - 8.11. 2013

O původu slova snob Slovo snob běžně používáme a máme tím na mysli člověka, který obdivuje všechno módní a okázale dává najevo svůj majetek. Kde je však původ slova snob? Tady existuje několik teorií, já osobně se přikláním k té, kterou zde uvedu.

více

Modré džíny - 6.11. 2013

Modré džíny Levi Strauss, který žil v letech 1829 až 1901, se narodil v Německu. Když mu bylo 14 let, se svou rodinou se vydal za Velkou louži. Rodina se usadila v New Yorku a otevřela si obchod s textilem, který ji slušně živil.

více

Vy neznáte Sladké magnólie? - 1.11. 2013

Vy neznáte Sladké magnólie? V tom případě máte nejvyšší čas to napravit. Jsou půvabné, jsou vtipné, jsou milované i opouštěné – zkrátka jsou to normální ženské jako my. Jen s tím drobným rozdílem, že tyhle vymyslela spisovatelka Sherryl Woodsová.

více

První žena Přemysla Otakara II. - 28.10. 2013

První žena Přemysla Otakara II. Přemysl Otakar II., král železný a zlatý. Po Karlu IV. náš nejznámější a oblíbený český král. Nebudu se zde rozepisovat o jeho hrdinských činech a slavných bitvách. Slavný král však byl taky jenom člověk a měl svůj osobní život své lásky, radosti a strasti.

více

Pražští mlékaři - 22.10. 2013

Pražští mlékaři Praha byla až do sedmdesátých let 19. století obklopena hradbami. Městské brány se otvíraly v zimě v létě vždy v pět hodin ráno a byly zavírány v jedenáct hodin večer. Opozdilci mohli být puštěni do města malou brankou za poplatek, který se platil strážným městského opevnění.

více

Vypravěčka z království ledu - 18.10. 2013

Vypravěčka z království ledu Co myslíte, jak asi vypadá autor drsných a ještě k tomu trochu tajemných detektivek? Řekli byste, že je to zachmuřený muž s ostře řezanou tváří, který za svraštělým čelem spřádá samé temné myšlenky? Pak byste ale byli úplně vedle. Může to být i krásná jemná dáma s vlídnýma očima.

více

Kristine Bertini - Sendvičová rodina - 1.10. 2013

Kristine Bertini - Sendvičová rodina Jednomu jsou dva roky a druhému osmdesát. Oba vyžadují stálou pozornost a mimořádnou péči, ale jejich potřeby jsou dramaticky odlišné. A společně jsou obrazem novodobého společenského fenoménu, který vstupuje na scénu pod pojmem sendvičová generace neboli "ti uprostřed".

více

Internet není jen pro mladé! Přesvědčte se sami na Senivia.cz - 27.9. 2013

Internet není jen pro mladé! Přesvědčte se sami na Senivia.cz Dovolte, abychom Vám představili nový webový portál SENIVIA.cz, což je informační, společenský, poradenský a zábavní webový portál pro seniory a širokou veřejnost.

více

Doba biedermeieru v Rakousku - 25.9. 2013

Doba biedermeieru v Rakousku V dějepise jsme se učili zejména o slavných panovnících, o jejich hrdinských i méně hrdinských činech, museli jsme znát spoustu letopočtů bitev a jiných událostí v našem národě. Národ byl však v každé době tvořen milióny lidí ať již bohatých nebo chudých

více

Walt Disney a jeho myšák Mickey - 9.9. 2013

Walt Disney a jeho myšák Mickey Životní příběh Walta Disneyho je typickým příkladem amerického snu, kterak se chudý chlapec vlastní pílí a houževnatostí vypracoval na bohatého a úspěšného muže.

více

Filemon a Baucis dnes - 5.9. 2013

Filemon a Baucis dnes Podle řecké báje byli stařeček Filemon a stařenka Baucis vstřícní a pohostinní k bohu Diovi a jeho průvodci Hermovi, když sestoupili na zem v lidské podobě. Zeus proto své hostitele za odměnu stanovil správci chrámu...

více

Babí léto - 3.9. 2013

Babí léto Je to krásný čas na konci léta a začátku podzimu. V jižní Kanadě a severní části Spojených států se ustálí počasí a po celé týdny zůstává nebe zářivě modré. Slunce příjemně hřeje a javory a kanadské duby pohádkově barví krajinu.

více

stránky:  1 | 2
TOPlist