Zajímavosti z Vizovic

2.květen 2016

foto redakce Šťastní senioři.cz

Nedaleko vlakového nádraží ve Vizovicích naleznete počátek nedokončené železniční tratiVizovic do Valašské Polanky, která měla pokračovat až do slovenského Púchova a měla mít značný hospodářský význam. Její stavbu zahájilatřicátých letech 20. století firma Baťa, ale stavba železnice všaknebyla dokončena. Na úsekuVizovic, kolem Lutoniny a Jasenné, do vesničky Ublo je trať prakticky hotová a turista ji může poznat i pěšky. Procházka po trati nedokončené železnice měří i s návratem do Vizovic přibližně 15 km.

Vizovické pečivo není určenojídlu, ale napříkladzdobení vánočních stromků a k výzdobě interiérů. Toto zcela specifické pečivo je často odváženo turisty do celého světa jako suvenýr nebo dárek. Těsto se vyrábípůl kila bílé hladké mouky a dvou decilitrů studené vody. Potom se už musí dobře propracovat, dokud není pěkně hladké a tvárné. Za pomoci rukou, nože, nůžek, pinzety a dalších běžných domácích pomůcek se zpracovává nejčastěji do tvarů různých postaviček a zvířátek. Vytvarované figurky se následně nechají oschnout, potřou se vajíčkem a dají se péci pří mírné teplotě po dobu přibližně pěti hodin.

Nad Vizovicemi se zdvíhá Janova hora (496 m. n. m.), na které stojí Janův hrad. Vlastně to není žádný hrad, ale udržovaná zřícenina barokního hospodářského dvorapočátku 18. století. Místní obyvatelé mu však jinak neřeknou než Janův hrad. Janův hrad bývá častým cílem výletů obyvatel Vizovic.

V okolí Vizovic se nacházejí minerální sirnaté prameny. Na okružní Naučné stezce Vizovické prameny se návštěvníci seznámí s Vizovicemi, zdejší historií lázeňství, s 12 sirnatými prameny, s vizovickým zámkem a historií výroby slivovice. Vystoupí na vrch Doubravu (676 m. n. m.), na kterém stojí rozhledna Loučka. Z rozhledny je pěkný výhled na Vizovice, Zlín, Hostýnské vrchy a Beskydy. Dále pak návštěvníci vyjdou na Spletený vrch (565 m. n. m.) a na Janovu horu (496 m. n. m.) na které stojí Janův hrad.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist