Zajímavosti z Valašského Meziříčí

12.srpen 2016

Na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy se spojují taky dvě nejvýznamnější valašské cyklostezky. Je to Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy a Cyklostezka údolím Rožnovské Bečvy. Dále pak směrem na Hranice na Moravě, po proudu řeky Bečvy, pokračuje cyklostezka pod názvem Bečva, spojující ValašskoHanou.

U soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy se nachází park Abácie, ve kterém stojí zajímavý památník. V prosinci roku 1805, po bitvě Tří císařů u Slavkova, bylo mnoho raněných vojáků převezeno do Valašského Meziříčí, kde byl na zámku Žerotínů zřízen vojenský lazaret. Více než tisíc vojákůzde pak taky zemřelo na následky zranění a na epidemii cholery. Právě na paměť těchto rakouských, ruských a francouzských vojáků byl postaven tento památník.

roce 1815 koupili meziříčské a krásenské panství od Žerotínů Kinští. Kinští siroce 1854 zvolili za své sídlo nový klasicistní zámek v Krásně a meziříčský zámek Žerotínů prodali státu. Rakousko na zámku zřídilo ženskou trestnici, jedinou ženskou trestnici na území Moravy a Slezska. Ženská trestnice tu bylaletech 1854 až 1912. Zde měla být umístěna údajně taky Maryša.

Nad městem je mírné návrší zvané Helštýn. Zde mezi starými lípami stojí Památník osvobození. Z Helštýna je pěkný výhled na Radhošť, na město a do údolí Rožnovské Bečvy.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist