Zajímavosti z Karolinky

6.červenec 2016

foto redakce Šťastní senioři.cz

údolí Stanovnice bylaletech 1977 až 1985 vybudována přehrada o rozloze 55 hektarů, v krásné krajině pod kopci Javorníků. Přehrada Stanovnice sloužízásobování velmi kvalitní pitnou vodou pro Vsetínsko, Valašskokloboucko a Zlín.

údolí Raťkov se zachovalo 21 roubených lidových staveb valašského rodu Orságů, které byly postupně budovány od konce 18. století. Tento vynikající architektonický celek tvoří čtyři obytné chalupy a hospodářské stavby, sklepy, chlévy, stodoly a seníky. Můžete se zde taky občerstvitpěkném Raťkovském šenku.

Na území městečka Karolinky najdete hned několik památných stromů, o některých se zde zmíním. Památný tis roste v Hrubé Stanovnici a nedaleko od něj jsou ještě dva menší tisy. Velmi staré lípy najdete například v dolní části Pluskovečku a nad Pluskovečkem ve Strčkové. K pozoruhodným stromům patří i několik velkých jilmů, jeden roste uprostřed městečka za hasičskou zbrojnicí, další na dolním konci Raťkovečku a v údolí Stanovnice. Mohutné jasany se nachází nad hrází nádrže Stanovnice. Vzácné jsou i mohutné duby u chalup v Raťkově a ve Stanovnici. Památné stromy tak dotvářejí krásnou přírodu v okolí Karolinky.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist