Zajímavosti z Frenštátu pod Radhoštěm

10.říjen 2016

foto redakce Šťastní senioři.cz

roce 1884 ve Frenštátě pod Radhoštěm vznikla Pohorská jednota Radhošť, která položila základy organizované české turistice. Budovala a značila cesty, stavěla horské chaty a útulny, zřizovala vyhlídky a propagovala lyžování.

Ve vestibulu radnice ve Frenštátě pod Radhoštěm jsou umístěny originály soch Radegasta a sv. Cyrila a sv. Metoděje od frenštátského rodáka, sochaře Albína Poláška. Kopie těchto soch stojí na památném Radhošti.

Dle legendy v 9. století vystoupili na horu Radhošť věrozvěstové sv. Cyril a sv. Metoděj. Z hory odstranili sošky pohanských bohů a na hoře vztyčili křesťanský kříž. Na paměť této události byla koncem 19. století na Radhošti postavena kaplebyzantském slohu, která byla zasvěcena sv. Cyrilu a sv. Metoději. Tato kaple je výraznou dominantou celého regionu. Před kapli stojí již zmiňované sochy sv. Cyrila a sv. Metoděje od sochaře Albína Poláška.

památné hory Radhoště byl 5. května roku 1868 přivezen do Prahy základní kámen na stavbu Národního divadla. Když procházíte známou turistickou trasouPusteven na Radhošť, na levé straně se nachází malý památník, připomínající místo odkud byl vylomen základní kámen po Národní divadlo.


Autor: redakce Šťastní senioři.cz
 

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist