Valašské zajímavosti

Špičková kloubní výživa Pro zdravou hladinu cukru v krvi

Portáši střežili naši východní hranici - 18.2. 2019

Portáši střežili naši východní hranici Chodové, kteří střežili naši západní hranici, jsou u nás poměrně dobře známí, zejména díky spisovateli Aloisi Jiráskovi. Naši východní hranici střežili zase portáši, ale o nich už zase tak mnoho nevíme.

více

Zajímavosti z Frenštátu pod Radhoštěm - 10.10. 2016

Zajímavosti z Frenštátu pod Radhoštěm V roce 1884 ve Frenštátě pod Radhoštěm vznikla Pohorská jednota Radhošť, která položila základy organizované české turistice. Budovala a značila cesty, stavěla horské chaty a útulny, zřizovala vyhlídky a propagovala lyžování.

více

Zajímavosti ze Zubří - 31.8. 2016

Zajímavosti ze Zubří Koláčkův tis je tis červený. Najdete jej v Zubří v ulici U Tisu u domu č. 181. Tis je starý zhruba 360 let, což jej řadí mezi nejstarší tisy na Valašsku.

více

Zajímavosti z Valašského Meziříčí - 12.8. 2016

Na soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy se spojují taky dvě nejvýznamnější valašské cyklostezky. Je to Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy a Cyklostezka údolím Rožnovské Bečvy. Dále pak směrem na Hranice na Moravě, po proudu řeky Bečvy, pokračuje cyklostezka pod názvem Bečva, spojující Valašsko s Hanou.

více

Zajímavosti ze Vsetína - 3.8. 2016

Zajímavosti ze Vsetína V Panské zahradě, v místech u rybníčka je přímo v dlažbě Cyklostezky údolím Vsetínské Bečvy vyznačen 18. poledník východní délky, který městem Vsetínem prochází. Ve Vsetíně vznikla tradice, že kdo se na tento poledník postaví, bude mít alespoň na chvíli zase sladkých osmnáct let.

více

Zajímavosti z Karolinky - 6.7. 2016

Zajímavosti z Karolinky V údolí Stanovnice byla v letech 1977 až 1985 vybudována přehrada o rozloze 55 hektarů, v krásné krajině pod kopci Javorníků. Přehrada Stanovnice slouží k zásobování velmi kvalitní pitnou vodou pro Vsetínsko, Valašskokloboucko a Zlín.

více

Tradiční valašské jídla - 18.5. 2016

Tradiční valašské jídla Staré přísloví tvrdí, že „ na Valašsku končí chléb a začíná kamení.“ Chudé valašské stráně poskytovaly Valachům obvykle jen žito a oves, brambory, zelí a pohanku. Nedílnou součástí valašského jídelníčku taky byly produkty ze salaše, ovčí sýr, brynza a žinčica.

více

Zajímavosti z Vizovic - 2.5. 2016

Zajímavosti z Vizovic Nedaleko vlakového nádraží ve Vizovicích naleznete počátek nedokončené železniční trati z Vizovic do Valašské Polanky, která měla pokračovat až do slovenského Púchova a měla mít značný hospodářský význam. Její stavbu zahájila v třicátých letech 20. století firma Baťa, ale stavba železnice však už nebyla dokončena. Na úseku z Vizovic, kolem Lutoniny a Jasenné, do vesničky Ublo je trať prakticky hotová a turista ji může poznat i pěšky. Procházka po trati nedokončené železnice měří i s návratem do Vizovic přibližně 15 km.

více

Zajímavosti z Rožnova pod Radhoštěm - 14.3. 2016

Zajímavosti z Rožnova pod Radhoštěm Valašské muzeum v přírodě je největší, nejstarší a nejnavštěvovanější muzeum ve střední Evropě. Expozice ve skanzenu mají okolo stovky architektonických objektů obsahujících předměty z oblasti lidového umění, keramiky a dalších, s původním vybavením domácnosti a řemeslných dílen. To vše v přírodním prostředí na ploše 80 hektarů.

více

Zajímavosti z Kelče - 30.10. 2015

Zajímavosti z Kelče Kelečský poklad. Na podzim roku 1938 na vrchu Strážném při orání brambor nalezl rolník Jan Hradil jeden z největších pokladů v naší zemi, soubor stříbrných mincí a zlomkového stříbra z 10. a počátku 11. století. Mnozí historici mají zato, že právě zde procházela Jantarová stezka, která spojovala Baltské moře se Středozemním mořem. Na místě nálezu stojí pomník od roku 1964.

více

TOPlist