Zámek ve Vizovicích

16.srpen 2015

Ve Vizovicích nechal Zdeněk Říčanský na místě zaniklého kláštera, v druhé polovině 16. století, vystavět renesanční zámek. V roce 1746 koupil vizovické panství pozdější královéhradecký biskup Heřman Hannibal z Blümengenu. Ten nechalpolovině 18. století starou budovu zámku zbořit a na místo něj podle plánů Františka Antonína Grimma dal postavit nový zámekmoderním, francouzském barokním stylu.

Vizovický barokní zámek je trojkřídlou, dvoupatrovou budovoumansardovou střechou. V zámeckých komnatách jsou umístěny bohaté sbírky uměleckého porcelánu a zbraní. Interiéry jsou vybaveny barokním, rokokovým a empírovým nábytkem a vzácnými rokokovými kamny. V hlavním sále jsou stěny i kopule vyzdobeny barokní malbou. Vedle knihovny a souboru grafik je zámek reprezentován především svou obrazovou galerií. Návštěvníci si mohou prohlédnout díla vlámských, holandských a italských malířů. Zastoupeni jsou zde taky rakouští krajináři a němečtí a čeští umělci. Na zámku najdete taky expozici o historii bydlení a pálení slivovice ve Vizovicích.

Barokní zámecká kaple Panny Marie dobré rady je zdobena díly barokního mistra, štukatéra a sochaře Ondřeje Schweigla. Zámek je obklopen rozsáhlým parkem, jehož horní část je upravena ve francouzském a dolní pakanglickém stylu. V zámeckém parku najdete rovněž sochy Ondřeje Schweigla. V areálu zámku sídlo taky Zámecká čokoládovna Carletti.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist