Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí

5.červenec 2015

roce 1815 koupili krásenské panství od Žerotínů Kinští. Na místě původního dvora, který sloužil jako sídlo správy krásenského panství, nechali Kinštíroce 1854 přestavět zděnou budovu na klasicistní zámek. Zámek je sídlem muzea.

expozici věnované osvětlovacímu sklu a gobelínům se seznámítehistorií zdejších skláren a gobelínových dílen. Naleznete zde taky sbírku osvětlovacího a dekoračního skla. Velmi atraktivní je zejména sbírka gobelínů, která sestávádesítek vystavených krásných dekorací. Součástí výstavy je taky výtvarná prezentace zdejší střední uměleckoprůmyslové sklářské školy.

Velmi zajímavá je rovněž expozice „Jak se žilo na zámku,“ která nám představuje dobově zařízené zámecké pokoje. Můžete si prohlédnout pokoj hraběte Kinského, ložnici manželů Seilernových a reprezentační místnost zámeckého salónu. Na ni navazuje zámecká herna pro děti a dospěléexpozicí „Hračky na zámku a v podzámčí.“

Na zámku najdete taky sbírku starých tisků a rukopisů se zaměřením na historii města. Je zde taky umístěna hasičská expozice a najdete zde rovněž Muzejní kavárničkutřicátých let 20. století. Na zámku se taky konají krátkodobé výstavy se zaměřením na historii, přírodovědu a výtvarné umění.

Na zámek navazuje anglický park, o rozloze 6 hektarů, kterým vede Naučná stezka Zámecký park u zámku Kinských.  V zámeckém parku najdete amfiteátr, různé plastiky, kruhový bazén, dětská hřiště, Jurkovičův altán a taky vzácné dřeviny.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist