Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm

19.červenec 2016

Valašské muzeumpřírodě bylo založeno jižroce 1925. V tomto skanzenu byly původně umístěny dřevěné lidové stavbyValašska. Některé umělecky nebo historicky cenné objekty se však nepodařilo získat, a proto se přistoupilo ke stavbám přesných kopií. Postupně se rozšířila „sběrná oblast“původního Valašska na další oblasti východní Moravy a Slezska, kde se rovněž nacházely roubené domy karpatského typu, navazující na lidovou kulturu (Těšínsko, Moravskoslezské kopanice).

Život a způsob bydlení obyvatel Valašska 18. a 19. století přibližují návštěvníkům tři areály skanzenu. Nejstarším areálem muzea je Dřevěné městečko, které připomíná roubenou architekturu starého Rožnova. Tak například zde byly přeneseny a znovu postaveny domyrožnovského náměstí, najdete zde taky kopii kostelaVětřkovic a kopii fojtstvíVelkých Karlovic.

Valašská dědina je nejrozsáhlejším areálem muzea. Je to živé muzeum, které svou členitostí připomíná vesnice na úbočí Beskyd a ukazuje starý způsob hospodaření. Najdete zde koliby, půvabné dřevěné valašské chalupy, Mališův dvůrLužné nebo fojtstvíLidečka. Na zdejších políčkách se pěstují tradiční plodiny a obyvatelé zde chovají drůbež i dobytek.

Mlýnská dolina je nejmladší součástí muzea a byla otevřenaroce 1982. Je velmi oblíbeným areálem, živým muzeem, zejména pro technicky zaměřené návštěvníky. Je zde několik staveb poháněných vodou. V provozu je vodní mlýn, pila a valcha na zpracování lněného sukna, poblíž stojí lisovna oleje ze 17. století a taky kovářský hamrOstravice se třemi vodními koly.

areálu Valašského muzeapřírodě probíhá celoročně folklorní program zvaný „Valašský rok.“ Je to pestrá paleta programů, jako například Velikonoční vítání jara, Pekařský den, Anenská pouť, různé jarmarky, Dožínky nebo Vánoce na dědině. Taky se zde koná celá řada koncertních vystoupení zejména lidové hudby.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články

TOPlist