Hrad Rožnov

24.květen 2015

Na vrchu Hradisko, vypínajícím se nad městem Rožnov pod Radhoštěm, byl někdy ve druhé polovině 13. století založen olomouckými biskupy hrad Rožnov. V pramenech je hrad výslovně uváděnroce 1310, kdy náležel vladykůmKrásna. V průběhu dalších staletí byl hrad dále rozšiřován a opevňován a v jeho držení se vystřídalo několik šlechtických rodů.

Počátkem 16. století se na hradě usadili loupežníci, a proto byl hrad roku 1539 pobořen. Povolenípoboření hradu dostal majitel rožnovského panství  Jan z Pernštejna od císaře Ferdinanda I. Rožnovské panstvítéto době již mělo společného majitelepanstvím valašskomeziříčským a šlechtici se pak usadili na zámku ve Valašském Meziříčí. Ten byl vystavěnpolovině 16. století na místo původního rožnovského hradu.

Rožnovský hrad byl sice ještě částečně opraven a v 17. století zde sídlili panští úředníci, ale v 18. století je hrad uváděn již jako pustý. V druhé polovině 19. století dostali obyvatelé městečka Rožnova pod Radhoštěm povolení užívat hradní zdivo jako stavební materiál. Z dříve mohutného hradu se nám tak pouze zachovala jedna hradební brána a rovněž část hradebních zdí, v překrásné valašské krajině.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist