Valašské hrady a zámky

Špičková kloubní výživa Pro zdravou hladinu cukru v krvi

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm - 19.7. 2016

Valašské muzeum v přírodě bylo založeno již v roce 1925. V tomto skanzenu byly původně umístěny dřevěné lidové stavby z Valašska. Některé umělecky nebo historicky cenné objekty se však nepodařilo získat, a proto se přistoupilo ke stavbám přesných kopií. Postupně se rozšířila „sběrná oblast“ z původního Valašska na další oblasti východní Moravy a Slezska, kde se rovněž nacházely roubené domy karpatského typu, navazující na lidovou kulturu (Těšínsko, Moravskoslezské kopanice).

více

Zámek ve Vizovicích - 16.8. 2015

Ve Vizovicích nechal Zdeněk Říčanský na místě zaniklého kláštera, v druhé polovině 16. století, vystavět renesanční zámek. V roce 1746 koupil vizovické panství pozdější královéhradecký biskup Heřman Hannibal z Blümengenu. Ten nechal v polovině 18. století starou budovu zámku zbořit a na místo něj podle plánů Františka Antonína Grimma dal postavit nový zámek v moderním, francouzském barokním stylu.

více

Muzeum strašidel ve Valašském Meziříčí - 15.7. 2015

Muzeum strašidel ve Valašském Meziříčí má sídlo v budově Střediska volného času, zvaného Domeček, na ulici Zdeňka Fibicha 287. Jsou zde vystaveny nadpřirozené bytosti v životní velikosti, které jsou spojeny s pověstmi a bájemi z Valašska. Tyto krásné postavičky vytvořil výtvarník Aleš Drešnar.

více

Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí - 5.7. 2015

V roce 1815 koupili krásenské panství od Žerotínů Kinští. Na místě původního dvora, který sloužil jako sídlo správy krásenského panství, nechali Kinští v roce 1854 přestavět zděnou budovu na klasicistní zámek. Zámek je sídlem muzea.

více

Muzeum sklářství v Karolince - 4.7. 2015

Muzeum sklářství v Karolince má sídlo na Nábřežní ulici č. 545. Seznámíte se v něm se slavnou historií zdejších skláren, které jsou zde již od šedesátých let 19. století.

více

Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí - 28.6. 2015

Muzeum řeznictví ve Valašském Meziříčí bylo otevřeno v červnu roku 2015 a má sídlo na ulici Hranické, v sousedství valašskomeziříčské společnosti Mastný průmysl Krásno. Smyslem této expozice je připomenout bohatou řeznickou tradici v regionu. Návštěvníci se zde seznámí s historií vývoje řeznického řemesla na Valašsku.

více

Zámek v Kelči - 27.6. 2015

Původně v Kelči stávala středověká tvrz, kterou postavili v druhé polovině 15. století bratři Jan a Beneš z Heršic, když byl zničen jejich hrad Šaumburk. Ke konci 16. století, za biskupa Stanislava Pavlovského, byla středověká tvrz přestavěna na renesanční zámek, který byl později barokně upraven.

více

Zámek Žerotínů ve Valašském Meziříčí - 21.6. 2015

Zámek Žerotínů stojí za historickým náměstím ve Valašském Meziříčí, na návrší nad řekou Rožnovskou Bečvou. Postavil jej v první polovině 16. století Jan z Pernštejna v renesančním stylu a v druhé polovině téhož století byl prodán šlechtickému rodu Žerotínů. Od těch dob se tak nazývá zámkem Žerotínů. Zámek byl v 18. století barokně upraven a v posledních letech proběhla celková, nákladná a vkusná rekonstrukce zámku.

více

Hrad Brumov - 2.6. 2015

Na kopci nad městem Brumov – Bylnice stojí udržovaná zřícenina hradu Brumov. Hrad byl postaven již v první polovině 13. století a patří tak k nejstarším hradům v naší zemi.

více

Vsetínský zámek - 27.5. 2015

Původně renesanční zámek z počátku 17. století byl několikrát přestavován a v první polovině 19. století získal současnou klasicistní podobu.

více

Hrad Rožnov - 24.5. 2015

Na vrchu Hradisko, vypínajícím se nad městem Rožnov pod Radhoštěm, byl někdy ve druhé polovině 13. století založen olomouckými biskupy hrad Rožnov. V pramenech je hrad výslovně uváděn v roce 1310, kdy náležel vladykům z Krásna. V průběhu dalších staletí byl hrad dále rozšiřován a opevňován a v jeho držení se vystřídalo několik šlechtických rodů.

více

Hrad Pulčín - 17.5. 2015

Pulčínské skály jsou největším moravským skalním městem. Ve zdejší lokalitě Zámčisko najdete schody vytesané do skály, ty jsou pozůstatkem středověkého hradu.

více

Hrad Klenov - 10.5. 2015

Nad přehradou Bystřička se zdvíhá tajemná hora Klenov ( 678 m. n. m.), která je opředena řadou pověstí o zbojnických pokladech ukrytých ve zdejších skalách a jeskyňkách.

více

Muzeum ve Frenštátě pod Radhoštěm - 9.5. 2015

Muzeum má sídlo ve Frenštátě pod Radhoštěm na ulici Horní 220, v novorenesanční budově bývalé chlapecké školy z druhé poloviny 19. století.

více

Muzeum v Zubří - 2.5. 2015

Muzeum v Zubří má sídlo v domě zvaném Petrohrad. V roce 1976 zde byla umístěna expozice o protifašistickém odboji v Zubří a na Valašsku. Tato expozice byla v roce 1995 zrušena, materiály byly přemístěny do depozitáře a přízemí domu slouží komerčním účelům.

více

TOPlist