Zajíc polní

29.srpen 2013

Zajíc polní je obyvatelem polí, luk a lesů. Zajíce zná každé malé dítě a obecně bývá považován za velmi plaché zvíře. Však se taky dostal do nejrůznějších přísloví, například „byl vyděšený jako zajíc“ nebo „utíkal jako zajíc.“

Mnozí mají taky svou vlastní zkušenost, když jim na lesní pasece najednou zpod nohou „vystřelil“ zajíc a prchaldál. Zajíc svou vlastní útěkovou vzdálenost. Zvíře leží do poslední chvíle přitisknutézemi a čeká, že ho člověk přehlédne. Jakmile však člověk překročí jeho útěkovou vzdálenost, zajíc začne instinktivně utíkat.

Vynikající běžec

Zajíc je vynikající běžec a dokáže vyvinout rychlost až 50 km za hodinu. Delší zadní končetiny mu umožňují skákat dopředu dlouhými skoky a na rovině a do kopce se mu běží skvěle. Z kopce se občas překulí a utíká dál. Dovede taky zmást svého pronásledovatele, když změní směrběhupravém úhlu, nebo dělá dlouhé skoky různými směry.

Zajíc není žádný zbabělec nebo hlupák a nemá-li na vybranou, přijme boj, i když většinou prohraje. Překulí se na záda a brání se svými zadními silnými nohami. Někdy se mu tak podaří zvítězit nad dravými ptáky. Zajíc si nehrabe nory, ale odpočívámělké prohlubeninětrávě nebo ve křoví, která se nazývá pekáč. V pekáči taky samice rodí velmi samostatná, osrstěná a vidoucí mláďata. Zaječice dvěčtyři mláďata a za příznivých podmínek může mít jedna zaječicepět vrhů za rok. Zajíc je výlučným vegetariánem a v zimě mu tak nastávají krušné časy. Zelené potravy je málo a tak okusuje i kůru keřů a stromků. Jestliže se v létě dostane do zahrady, nepohrdne ani zeleninou. Svou základní potravu si však zajíc obstarává na loukách, v polích a v lese.

Znamení čínského horoskopu

Zajíc je taky jedním ze znamení čínského horoskopu a právě tento rok je rokem Zajíce. Rok Zajíce má být rokem rodinné pohody a zlepšení mezilidských vztahů. Kéž by tomu tak bylo. O lidech narozených ve znamení Zajíce se tvrdí, že se dožívají dlouhého věku. Číňané si zajíce velmi považují zejména proto, že je zobrazen na Měsíci. Zadíváte-li se pozorně na Měsíc v úplňku, a máte-li alespoň špetku fantazie, skutečně zde spatříte siluetu sedícího zajíce. Ruský kreslený seriál No počkej zajíci, zase spolehlivě dokáže rozesmát i toho největšího škarohlída a pobavit celou rodinu. Zajíc je rovněž jedním ze symbolů Velikonoc. V předvelikonočním čase na nás z regálů obchodů vesele pokukují usměvaví čokoládoví zajíci. No nekupte je, když jsou tak roztomilí, že ano.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist