Vlaštovky a jiřičky

6.duben 2018

Kdyžnám na jaře přiletí vlaštovky a jiřičky, tak pro všechny teplomilné obyvatele české kotliny nastává ta lepší část roku. Tito velmi oblíbení ptáci se na našem území každý rok zdržují přibližně pět měsíců, jak ostatně nejlépe vystihují dvě staročeská přísloví: Na svatého Jiří (24. 4.) vlaštovky již víří a O svatém Matouši (21. 9.) vlaštovky nás opouští.

 

Jak rozeznat vlaštovky od jiřiček

Jak rozeznáme vlaštovky od jiřiček? Vlaštovky obecné si staví hnízda většinou uvnitř budov, v průjezdech, chlévech a na chodbách. Hnízdo miskovitý tvar, je shora otevřené, slepenédrobných kuliček bláta. Dospělá vlaštovka sytě rudou obličejovou masku, velmi tmavý hřbet a křídla, spodek těla je rezavě bílý a mají taky dlouhý vidlicovitý ocas. Mladí ptáci mají světlejší obličejovou masku a kratší ocas. Vlaštovky hnízdí zejména na venkově.

 

Jiříčka obecná je o něco menší než vlaštovka. Hnízda si jiřičky stavídrobných kuliček bláta na vnějších stěnách budov. Hnízdo polokulovitý uzavřenější tvar. Jiříčka temně modročerný hřbet a křídla, bílý spodek těla, hrdlo i kostřec. taky poměrně mělce vykrojený ocas. Jiříčky hnízdí převážněmenších městech. Ještě existuje jeden velmi jednoduchý způsob jak rozeznat vlaštovky od jiřiček. Za letu jiřičce bíle svítí zadní část jejího tělíčka. Jistě, ornitologové namítnou, cože je to za podivné názvosloví, ale je to skutečně nejlepší způsob jak rozeznat vlaštovku od jiřičky.

 

Lidová pranostika spojená s vlaštovkami

Lidová pranostika tvrdí: létají-li vlaštovky vysoko, bude pěkné počasí, létají-li nízko, přijde déšť. Je to tak. V ustáleném pěkném počasí zdvihají stoupající vzdušné proudy hmyz do výšky a vlaštovky letí za ním. Před nepohodou se zvýší vzdušná vlhkost, křidélka drobného hmyzu navlhnou, hmyz se spouští k zemi a za hmyzem letí taky vlaštovky. V některých letech se vydaří babí léto a v září a ještě i v říjnu bývá pěkné a slunečné počasí. Vlaštovky a jiřičky však přesto v druhé polovině září odlétají. Je to proto, že se neřídí intenzitou slunečního svitu, ale délkou dne. Jakmile se blíží podzimní rovnodennost, vědí, že už nastává čas k odletu. Před odletem do svých zimovišť ve střední a jižní Africe se vlaštovky a jiřičky společně shromažďují na telegrafních drátech. Na jaře se pak zase vracejí do malebné české krajiny.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist