Vepř divoký

29.červenec 2013

Vepř divoký je praotec našeho růžového vepře domácího. Jistě, ovoce a zelenina jsou sice velmi zdravé, ale mnozí lidé si život bez vepřového masa, slaniny a šunky nedokážou ani představit.

Divočák však bývá pronásledován, neboť stádo divokých vepřů dokáže spolehlivě rozrýt zem a zničit úrodu. Černé zvěře však spíše přibývá, než ubývá, neboť divocí vepři se svými bystrými smysly dovedou před člověkem uchránit. Vepř divoký totiž výborný sluch a výtečný čich.

Samec vepře divokého, nazývaný kanec, se vyznačuje charakteristickými „kančími kly.“ Jsou to vlastně špičáky dolní čelisti, šavlovitě ohnuté vzhůru, a k nim se přikládají kratší, ale též nahoru ohnuté horní špičáky.

Vepř je statečný

Vepř divoký je velmi statečný. Když usoudí, že opatrností již nelze uniknout, vrhá se neohroženě na nepřítele. Kanec je při lehčím zranění nebezpečným útočníkem a mnoho lovců a loveckých psů na jeho statečnost již draze doplatilo. Kančí kly totiž dokážou způsobit ošklivé tržné rány. Taky divoká prasnice zvaná bachyně, když zjara vodí drobná, podélně žlutě a tmavě pruhovaná selátka nezná bázeň a dokáže na člověka nebo na psa zaútočit se zuřivým funěním. Ještě, že nemá kančí kly, a tak následky jejího útoku jsou zpravidla mírnější, než když zaútočí kanec.

Slavnosti sněženek

Ve známém filmu Slavnosti sněženek od režiséra Jiřího Menzla, natočeného podle prózy Bohumila Hrabala, je mimo jiné znázorněna „kančí hostina“ v hospodě Hájenka v Kersku. Když se vydáte na výlet do Kerska, tak byste měli zavítat do proslulé hospody Hájenka. Můžete si posedět přímo v hospodě nebo na letní zahrádce, zahrát si kulečník nebo minigolf. V hospodě čepují výtečné Postřižinské pivo a na jídelním lístku najdete kančí maso se šípkovou omáčkou nebo se zelím.

Autor: Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist