Skorec vodní

7.duben 2014

Skorec vodní žije poměrně hojně i u nás. Někde mu říkají „vodní kos“, protože se skutečně zbarvením a velikostí kosům trochu podobá. Skorec se odvážně vrhá do horských potoků, běhá po jejich dně a přidržuje se drápky za malé kamínky.

 

Loví hmyz a drobné bezobratlé živočichy na dně potoka. Skorci získávají potravu také tím, že loví hmyz na březích potoků a říček. Dobře létají, ale většinou jen nad vodou a jejím blízkém okolí. Skorci se totiž u vody zdržují stále. Do vody se noří nejenomlétě, ale takyzimě když voda u břehů zamrzáSkorci sedí na ledě a vesele si zpívají. Jejich hnízda jsou kulovité stavby a budují si je rovněž u vodních toků. Do hnízda samička snese třipět vajec.

Čtěte dále:

- Vlaštovky a jiřičky

- Pěnkava obecná

Skorci ke svému životu potřebují především mělké potoky a říčky s kamenitým dnem a čistou vodou. Proto se taky vyskytují zejména v horských oblastech. Pokud však najdou vhodné prostředí taky v nížině, můžeme je zastihnout taky tam. Skorci u nás přezimují. V zimním období sestupují ptáci z horních toků níže na nezamrzající místa a najdete je taky u větších řek. Na jaře se skorci zase vracejí k horským potokům a říčkám.

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist