Pulčínské a Čertovy skály

26.leden 2018

foto redakce Šťastní senioři.cz

Pulčínské skály jsou největším moravským skalním městem. Pojedete-li ze Vsetína silnicí směrem na Horní Lideč, za obcí Lužná odbočíte pod viadukt pod železniční tratí. Pak uzounkou silnicí vyjedete na náhorní plošinu, na které leží půvabná osada Pulčín. Zde taky silnice končí. Z obce Pulčín je nádherný výhled na horu HradiskoPulčínskými skálami, ke kterým se dostanete po červené turistické značce.

Vstoupíte do Pulčínských skal a paksi prohlížíte jednotlivé skalní útvary. Na severních svazích Hradiska, nad údolím Pulčínského potoka, se nachází skalní skupina Pět kostelů neboli Pětikostelí. Jsou zde impozantní skalní útvarypřevisy dosahujícími výšky až 20 m a taky nejznámější skalní útvar nazývaný Medvědice.  Nad skaliskem Pět kostelů se nachází 25 m dlouhá jeskyně zvaná Hliněná.

Pod skalním útvarem zvaným Kazatelna je největší jeskyně Pulčínských skal Velryba, která svým tvarem velrybu skutečně připomíná. Je dlouhá 42 m a někdy bývá tato jeskyně taky nazývána Pod Kazatelnou I. nebo Hladomorna. V blízkosti této jeskyně se nachází další, tentokrát 15 m dlouhá jeskyně Pod Kazatelnou II.

lokalitě Zámčisko najdete schody vytesané ve skále, ty jsou pozůstatkem zdejšího středověkého strážního hradu. Hrad Pulčín byl založen ve 14. století a střežil východní hranici české země. Počátkem 15. století byl majetkem uherského krále Zikmunda. V polovině 15. století byl hraddržení loupeživého rytíře MiroslavaCimburka. Hrad stál nedaleko průsmyku Lomensko, kterým vedla prastará obchodní stezkaUher do Čech. MiroslavCimburka se svými lapky právě zde přepadával obchodní karavany. V období válekUhry, někdy okolo roku 1470 byl hrad rozbořen a pak již nebyl obnoven. Dneshradu Pulčín zbyly pouze tyto schody a několik záseků ve skalách, které sloužilyupevnění dřevěných konstrukcí hradu.

Pak již vystoupíte do vrcholových partií Pulčínských skal. Dostali jste se do labyrintu skalního města zvaného Izby, neboť převislé skalní útvary a jeskyňky poskytovaly dřívějším obyvatelům Pulčína přirozené úkryty před nepříznivým počasím, dravou zvěří a nájezdníky. Nacházejí se zde rovněž „suché kaňony,“ včetně největšího z nich zvaného Ancona neboli Propadlý hrad. V zimě se na skalních převisech kaňonu Ancona tvoří hnědo – oranžově zbarvené ledopády a rampouchy. Toto jejich jedinečné zbarvení způsobují mikroskopické sněžné řasy žijící ve sněhu a ledu. Pod skalním útvarem Ancona se nachází poslední větší jeskyně Pulčínských skal, zvaná Lízinka, která je dlouhá 6 m. V Pulčínských skalách se však nachází celá řada dalších drobných jeskyněk.

Dostanete se na vrcholovou část hory Hradisko, která je tvořena velkou pískovcovou plošinou. Taky zde najdete další výrazné skály, například Zkamenělý kostel, nazývaný rovněž Zbojnický kostel, Ludmilinu skálu a Trtol, nazývaný rovněž Žábou s impozantním skalním převisem zvaným Nos. Pak již sestoupíte zpět do obce Pulčín a pojedete k Čertovým skalám. Není to daleko, jen asi tři kilometry.

Před obcí Lidečko se před vámi vynoří mohutná hradba Čertových skal. Čertovy skály dosahují délky okolo 150 m, výšky 6 až 25 m a šířky v rozpětí 2 až 5 m.

Ke vzniku Čertových skal se váže tato lidová pověst:

Před dávnými lety ve vsi Lidečko žil chalupník, který měl velmi krásnou dceru. Ta se zalíbila jednomu čertovi a čert se s ní hodlal oženit. Její otec však souhlasil za podmínky, že čert do rána, než kohout zakokrhá, obrátí tok řeky Senice. Pekelník sázku přijal, a aby se pojistil, nechal v Lidečku vybít všechny kohouty. Mazaný chalupník si však jednoho schoval, a dříve než se rozednilo, kohout zakokrhal. Čert pochopil, že prohrál a z kraje odtáhl. Jako nedostavěná hráz po něm zůstaly jen Čertovy skály.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist