Přehrada Bystřička a hora Klenov

9.únor 2018

Přehrada Bystřička na Valašsku patřínašim nejstarším přehradám, vždyť byla postavena počátkem 20. století ještě za RakouskaUherska. Je obklopena zalesněnými horami. Na kamenné hrázi přehrady stojí věž, připomínající věž středověkého hradu. Taky dům hrázného připomíná středověký hrad. V přehradě se můžete koupat a slunit se můžete na travnaté nebo písečné pláži.

Jižně od přehrady stojí tajemná hora Klenov, která je opředená řadou pověstí o zbojnících a zbojnických pokladech, které jsou ukryty ve zdejších jeskyňkách a slujích. Měli byste si udělat malý výlet na tuto horu, porostlou bukovým lesemjedlemi a javory. Není to daleko, jen zhruba 2 km a od hráze přehrady se na horu Klenov dostanete po modře značené turistické cestě.

Po zhruba 1,5 km spatříte napravo ve svahu skalní stěnu Havranka, ke které se dostanete neznačeným výstupem lesem. Masivní skalní útvar Havranka je okolo 100 m dlouhý a až 20 m vysoký, porostlý na mnoha místech mechem. Prohlédnete si zdejší skály a vrátíte se na modře značenou turistickou cestu.

Zanedlouho se dostanete do sedla pod vrcholem hory Klenov (678 m. n. m.), na který vystoupíte neznačenou cestou. Na vrcholu hory Klenov se nachází skalní útvary nazývané Zámčisko. Je to tajemné místoprastarým osídlením. Jsou zde patrné zbytky valůdoby bronzové a byly zde taky nalezeny úlomky keramiky a železné předměty ze 14. století. Ve skalách jsou patrny zásekyupevnění dřevěných konstrukcí hradu. Taky zde byly nalezeny stopy po požáru středověké stavby, pravděpodobně tvrze či hradu. Podle některých historiků, právě zde stával tajemný templářský hrad Freundsberg, neboli Přátelská hora, o kterém existuje pouze jediný písemný záznam.

Stál hrad Freundsberg skutečně na hoře Klenov? Nevíme. Z listiny z roku 1308 je pouze patrné, že mistr templářů Ekk pronajal městečko Vsetín a hrad Freundsberg panu Vokovi z Kravař. Hrad Freundsberg tedy mohl stát na Klenově, nebo ve Vsetíně, či jiné lokalitě Valašska.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist