Ostružiník křovitý

14.srpen 2013

Ostružiník křovitý najdete často na okrajích lesa a lesních mýtinách, v místech kde svítí slunce. Ostružinyprosluněných strání mají výtečnou chuť. Ostružiník dvoumetrové trnité, obloukově sehnuté pruty.

místech, kde se prut dotýká země, snadno zakořeňuje, a tak ostružiník vytváří neproniknutelné houští. V prvním roce na keři rostou jednoduché výhonky jen do délky, v druhém roce se rozvětvují, kvetou a nesou plody. To si můžete sami ověřit. Když se na konci léta pozorně prohlédneme ostružiník, tak zjistíme, že některé lodyhy jsouplody a některé bez plodů. Ostružiník křovitý je souborný, kolektivní druh. Sestává z nepatrně odchylných druhů, přičemž některé se mezi sebou kříží, takže určit ten správný druh je těžký úkol i pro odborníky. Jen si povšimněte odlišnosti listů, různých typů ostnů a tvaru plodů jednotlivých keřů.

Čaj z listí ostružiníku

Na jaře, nejlépe před rozkvětem rostliny, si můžete nasbírat listy ostružiníku, které necháte usušit. Čaj z listí ostružiníku má velmi příznivý vliv na dobré trávení. Ostružiník kvete bílými až narůžovělými květy.

Na konci léta a začátku podzimu na keřích dozrávají černomodré ostružiny. Čerstvé ostružiny jsou vynikajícím zdrojem vitamínu C, obsahují i celou řasu dalších vitamínu a minerální látky. Z ostružin se vyrábějí chutné marmelády, džemy a taky ovocné víno. Když se vydáte do lesa na houby, na některé lesní mýtině si nasbírejte taky sladké ostružiny, a dopřejte si tak přírodní vitamíny se začínajícím podzimem.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist