Naučná stezka Hradisko v Rožnově pod Radhoštěm

17.listopad 2017

foto redakce Šťastní senioři.cz

Valašské muzeumpříroděRožnově p/R je největší, nejstarší a nejnavštěvovanější muzeum lidové architektury ve střední Evropě. Když si prohlédnete všechny tři části tohoto skanzenu Dřevěné městečko, Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu, tak třeba budete chtít ještě pobýtpůvabné valašské krajině.

 

Čtěte dále:

- Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy I.

- Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy II.

- Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy III.

- Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy IV.

- Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy V.

 

Můžete se tedy vydat na Naučnou stezku Hradisko ke zřícenině středověkého hradu Rožnov. Stezka je okružní, je značena červeně a začíná v místní části Bučiska u mostu přes řeku Rožnovskou Bečvu. Projdete ji přibližně za dvě hodiny. Na stezce jsou umístěny informační tabule, které vás seznámí se zdejšími lesy, loukami, menšími mokřady a s řekou Rožnovskou Bečvou. Na naučných tabulích je taky popsána historie hradu a taky vznik zdejších stříbrných dolů.  Ze stezky jsou pěkné výhledy do údolí Rožnovské Bečvy, na město Rožnov p/R a Moravskoslezské Beskydy s horou Radhošť (na fotce je socha boha Radegasta, která stojí při cestě k Radhošti).

 

Najdete zde staleté lípy, mohutný jasan a další staré stromy. V jezdeckém areálu Hradisko je stylová valašská hospůdka a penzion. Na vrchu Hradisko se nachází zřícenina středověkého hradu Rožnov. Hrad byl postaven ve druhé polovině 13. století olomouckými biskupy. V pramenech je hrad výslovně uváděn v roce 1310, kdy náležel vladykům z Krásna. V průběhu dalších staletí byl hrad dále rozšiřován a opevňován a v jeho držení se vystřídali pánové z Kravař, Kunové z Kunštátu, pánové ze Šelmberka a pánové z Pernštejna. Počátkem 16. století se na hradě usadili loupežníci, a proto byl hrad roku 1539 pobořen. Pak byl sice ještě opraven a v 17. století zde sídlili panští úředníci, ale v 18. století je už hrad uváděn jako pustý. V druhé polovině 19. století dostali obyvatelé městečka Rožnova p /R povolení používat hradní zdivo jako stavební materiál. Z dříve mohutného hradu se nám tak zachovala pouze jedna hradní brána a rovněž část hradebních zdí v překrásné valašské krajině.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist