Na Soláni se daří umění

7.srpen 2018

foto redakce Šťastní senioři.cz

Ve Vsetínských vrších najdete horu Soláň 861 m.n.m.  Je velmi dobře přístupná, neboť se nachází u silnice z Rožnova p/R do Velkých KarlovicPojedete-li z Rožnova p/R můžete se nejdříve zastavithorské obci HutiskuSolanci.

 

Ve zdejším kostele sv. Josefa se dochovala jednafresek vytvořená malířem Františkem Podešvou. Na fasádě tohoto kostela se zase nachází mozaika malíře Luďka Majera. Ve zdejší stylové Valašské kolibě Fojtka mají velký výběr valašských specialit.

 

Soláň dostala název podle staré cesty, která tudy vedla, a po které se vozila sůl z Haliče do Uher. Krásná valašská krajina se ve dvacátém století natolik zalíbila několika umělcům tak, že se na Soláni usadili. Malíř Alois Schneiderka si postavil chalupu poblíže vrcholu Soláně a po něm zde bydlel malíř Karel Hofman.

Čtěte dále:

- Portáši střežili naši východní hranici

- Karafiátova naučná stezka, valašskou krajinou za autorem Broučků

 

Nad Karlovským jezerem se postavil dřevěnici malíř Jan Kobzáň. V těchto místech ve své dřevěné chalupě žili také manželé malíř František Podešva a spisovatelka Marie Podešvová. Dnes vás dozajista na Soláni zaujme velké množství dřevěných soch, které vytvořili místní řezbáři a sochaři. Dřevěné sochy stojí v celém prostoru hřebene Soláně, který není zalesněn. Najdete je mezi chatou Solání a areálem chaty Morávia. V nově vybudované dřevěné Zvonici Soláň je umístěna stálá expozice valašských výtvarných umělců a konají se zde taky pravidelné výstavy umělců, jejichž tvorba vychází především z lidového umění Valašska. Na Soláni se prostě daří umění.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články

TOPlist