Liška obecná

16.červen 2013

Lišku zná každé malé dítě, alespoňpohádek a bajek, ve kterých hraje roli lstivé a chytré bytosti. Jak je to vlastně doopravdychytrostí „kmotry lišky?“ Musím vás zklamat. Liška není příliš chytrá, máme-li na mysli přirozenou inteligenci, která je schopna dobrého úsudku a přizpůsobení. Ta je dána například psům.

Přirozená inteligence

Právě tato přirozená inteligence učinila ze psa nejschopnějšího pomocníka člověka, hodícího se k nejrozmanitějším činnostem a službám. Liška prostě není chytrá, je však velmi nedůvěřivá. Domněnka o liščí chytrosti vznikla proto, že liška je neustále ve střehu a při sebemenším podezření se snaží vyhnout očekávanému nebezpečí. Tak například liška odnese z nory mláďata, když zjistí, že kolem nory chodil člověk, při nadháňce dokáže v lese utéct dříve, než střelci zaujmou svá stanoviště a nedá se snadno chytit do želez a pastí. Pokud už upadne do zajetí, nikdy člověku neuvěří a nedá se ochočit.

Tato její nedůvěřivost je však velmi cennou vlastností, která společně s velkou plodností přispívá k udržení liščího rodu. Pro myslivce a hajné je prostě škodnou číslo jedna, neboť nepohrdne králíkem, bažantem nebo koroptví a občas složí i nějaké to kuře. Základem jejího jídelníčku jsou však hraboši, myši, žáby, hlemýždi, slimáci a hmyz. Lišku se však lidem nedaří vyhubit a to je dobře, neboť do našich lesů prostě patří.

Kmotra liška

Liška se drží z několika příčin. Jak už jsem uvedl, jednou z nich je její velká nedůvěřivost a plachost. Další její výhodou je, že zakládá svůj kotec s mladými v těžko přístupných norách, kde za ni mnohdy ani pes nemůže. Liška je taky velmi plodná, dovede odchovat nejméně čtyři, ale taky až dvanáct liščat. Liška rovněž kromě člověka a jeho psa u nás nemá nepřátel a pak, mimo prašiviny a vyjímečně vztekliny nemocemi netrpí.

Když půjdete do lesa na houby, třeba se kolem vás mihne rezavý kožich „kmotry lišky“, která ač je doma v lese, vstoupila taky do pohádek a bajek nejrůznějších národů světa.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist