Líska obecná

8.červenec 2016

Lískové keře jsou hojně rozšířenyevropských hájích na stráních, mezích a tvoří podrost světlých lesů. Až šestimetrové výšky dosahujíněkolika letech. Díky nesmírné životnosti jim nevadí ani stálý ohryz zvěří nebo dobytkem na pastvinách.

 

Archeologové našli zbytky lískových oříšků už v obydlí člověka neolitického. Jako užitkový keř se pěstuje líska od starověku. U nás jsou lískové keře hojnépahorkatináchpodrostu světlých lesů nebo na jejich okrajích na vzdušných úrodných půdách.

 

Líska kvete velmi brzy zjara, v březnu a dubnu, takže je první potravou včel. Lískové oříšky dozrávajízáří. Zralé hnědé oříšky volně vypadávají ze zeleného kalicha. Jsou oblíbenou pochoutkou veverek, myší, sojek a datlů, kteří je roznášejí a přispívají takrozšiřování lísky.

 

Lískové oříšky jsou vydatným zdrojem energie

Lískové oříšky obsahují vitamíny skupiny B, karoteny, vitamín C, E a kyselinu listovou. Dále pak draslík, hořčík, fosfor, měď, zinek, mangan a železo. Lískové oříšky dodávají taky tělu velké množství energie. Lisuje se z nich pokrmový a technický olej. Lískové oříšky se přidávají do jemného pečiva, do cukrovinek, do čokolády a jiných dobrot. Dřevolísek je velmi pružné a měkké. Vyrábí se z něho hole a taky velmi žádané, luxusní a kvalitní dýmky. Líska obecná je tedy velmi užitečným keřemnaší zemi.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist