Konipas bílý

10.duben 2013

Konipas bílý patří u násprvním poslům jara. Již brzy na jaře vídáme konipasa bílého na březích potoků a řek. Bývá ještě studeno, na vodních tocích je ještě led, ale nezdá se, že by to konipasům nějak vadilo.

 

Při své typické chůzi konipas kmitá ocáskem nahoru a dolů, a proto dostal lidový název „třasořitka.“ Jeho největší starostíčasném jaru je najít potravu, různý hmyz a pavouky. Konipas zaloví, vzlétne do vzduchu, vykrouží složitou piruetu a zase se vrátí na zem. Pak přichází doba hnízdění a s  mnoho dalších povinností.

Čtěte dále:

- Vlaštovky a jiřičky

- Pěnkava obecná

Konipas si buduje hnízdo na zemi, v místě ukrytém pod kořeny stromů, nebo pod hromádkou klestí. Někdy si taky vybuduje hnízdo v dutině stromů, občas se mu zalíbí být v blízkosti člověka. Hnízdo si pak vybuduje například v dřevníku nebo kůlně. Pět až šest vajíček vysedí za dva týdny a po další dva týdny mláďata krmí. Konipasi loví, aby uživili mláďata, ale zároveň prospívají přírodě a člověku, protože se živí především škodlivým hmyzem. Na zimu odlétá zpravidla konipas bílý do Afriky, v mírnějších zimách přezimuje taky v naši zemi.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist