Jelen evropský

23.červenec 2013

Ještědobách raného středověku se v českých hvozdech proháněli losi, zubří a jeleni. Losi a zubři byli sicepozdním středověkučeských zemích vyhubeni, zato jelen, ten se dokázal udržet.

Byl plachým zvířetem hlubokých lesů a palouků a dokázal obratně unikat šelmám i člověku. Lov na jelena si vyhradili pouze králové a šlechta, prostý lid pod hrozbou těžkých trestů nesměl tomuto zvířeti nijak ublížit. Krásné jelení trofeje taky zdobí lovecké sály mnoha našich hradů a zámků.

Námět umělců

Jelen se rovněž stal častým námětem obrazů lidových umělců. Pěkný jelen je například zobrazen na průčelí domu č. 72 na návsijihočeských Hošticích. Jistě jej dobře znátefilmové trilogie režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno…V mnoha domácnostech a chalupách dodnes najdete dříve tolik oblíbené porcelánové jeleny, kteří byli tradičním, i když ne zrovna originálním dárkem, při nejrůznějších slavnostních příležitostech. Někdy se takový porcelánový jelen stal jelenem putovním a putoval mezi tetičkami, sestřenicemi a bratranci, aby se po několika letech vrátil zase zpětpůvodnímu dárci.

Jelen evropský je zvíře vážné, bojovné a panovačné. Jelen váží až 250 kg a jeho hlava je zatížena mohutnými parohy o délce 1m a váze až 14 kg. Tato „těžká zbraň“ mu každoročně vyroste z hlavy za čtyři měsíce od března do července, a právě jelení parohy jsou velmi ceněny jako myslivecké trofeje. V pozdním podzimu pak jelen parohy shazuje, aby mu zase na jaře vyrostly parohy nové. Na podzim, v době říje, touží po štíhlých laních a vyráží z hrdla mohutné troubení, které se nese daleko po horách a lesích. Za pomocí svých parohů svádí nelítostné souboje s ostatními jeleny o přízeň štíhlých družek. Tehdy zapomíná na svou opatrnost, vychází na volná prostranství, aby se zalíbil laním, a bývá tak často uloven.

Myslivecká "latina"

Jelen zaujímá významné místo v „myslivecké latině“, dostal se do lidových písní, pohádek a pověstí, a je zároveň symbolem české myslivosti a našich krásných lesů.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist