Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy II.

12.květen 2017

foto redakce Šťastní senioři.cz

Cykloturisté se zpravidla vydávají na tuto cyklostezku u vlakového nádraží ve Velkých Karlovicích. Cyklostezka však začíná u hotelu Pod Javorem, ale to byste museli jet ještě několik kilometrů do kopce.

 

Velké Karlovice jsou rázovitou valašskou horskou obcí, která svou rozlohou 82 kilometrů čtverečních patří mezi naše největší obce. Na jejím území je mnoho horských hotelů, penziónů a několik lyžařských areálů. Velké Karlovice byly typicky pasekářkou obcívelkým počtem samot a tento charakter si částečně zachovaly dodnes.

 

katastru obce se nachází jedlo-bukový prales Razula se stromy starými více než 200 let. Ve středu obce stojí půvabný dřevěný kostel Panny Marie Sněžnépoloviny 18. století, postavený ve stylu lidového baroka. Nedaleko kostela stojí poloroubený kupecký důmroku 1813, který je sídlem Karlovského muzea. Jsou zde umístěny expozice o historii obce, zemědělské a salašnické výrobě a řemeslnické a řezbářské tradici. V obci je taky pěkné letní koupaliště se dvěma bazény a vodními atrakcemi. Na kopci Miloňov 846 m. n. m. byla nově postavena dřevěněná rozhledna. Je odtud pěkný pohled na Velké Karlovice a na Vsetínské vrchy a Javorníky.

 

 Z Velkých Karlovic dojedete do městečka Karolinky, které je známé svou sklářskou výrobou.

V městečku stojí nový moderní kostel Panny Marie Karmelské. Na hlavním oltáři kostela stojí dřevěná socha Panny Marie Karmelské. V údolí Stanovnice byla vybudována přehrada o rozloze 55 hektarů v krásné krajině mezi kopci Javorníků. Přehrada slouží k zásobování velmi kvalitní pitnou vodou pro Vsetínsko, Valašskokloboucko a Zlín. V údolí Raťkov se zachovalo 21 roubených lidových staveb valašského rodu Orságů, které byly postupně budovány od konce 18. století. Tento vynikající architektonický celek tvoří čtyři obytné chalupy a hospodářské stavby, sklepy, chlévy, stodoly a seníky. V pěkném dřevěném Raťkovském šenku se můžete občerstvit a pak zase pojedete dál po cyklostezce.

 

Následuje obec Nový Hrozenkov. Hned na kraji obce se nachází přírodní devítihektarové koupaliště Balaton s průzračně čistou vodou a travnatými plážemi. Jezero vzniklo při těžbě štěrku pro stavbu hráze nedaleké přehrady Stanovnice. Na přírodním koupališti jsou stánky s občerstvením, sociální zařízení, akrobatický můstek pro snowboardy a kajaky a parkoviště.

 

V horkých letních dnech u přírodního koupaliště zastavují mnozí cyklisté a věnují se vodním radovánkám. V obci stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele z 18. století a v kostele se nachází vzácný barokní oltář z roku 1690, který byl do Nového Hrozenkova přivezen ze zrušeného kostela v Bruntále. V centru obce v krásné roubené lidové chalupě má sídlo Památník Antonína Strnadela. Je zde výstavní síň představující tohoto malíře a jeho tvorbu. Taky je zde umístěna expozice o životě na Valašsku. Nad obcí je vyhledávaný lyžařský areál Vranča. Z obce se taky dostanete na další oblíbená lyžařská střediska Kohútka a Portáš na hřebenech Javorníku.

 

Pak již přijíždíme do obce Halenkov. Dominantou obce je barokní kostel Povýšení sv. Kříže z 18. století. Nový oltářní obraz Povýšení sv. Kříže namaloval malíř Jan Obšil. V údolí Dinotice stojí zvonička, drobná roubená lidová stavba z 18. století. V obci stojí taky panský dvůr s kamenným erbem uherského šlechtického rodu Illesházů z poloviny 17. století. V katastru obce jsou četné květnaté louky s výskytem orchidejí.

 

V Huslenkách najdete taky několik turistických zajímavostí. V obci stojí evangelický kostel  z konce 19. století. Na Papajském sedle stojí Partyzánský pomník, na památku přechodu 4. čs. brigády, která osvobodila Vsetín. Přírodní rezervace Galavské louky jsou krásné horské louky s výskytem vstavačovitých rostlin. Zajímavá je taky přírodní rezervace Makyta, ve které najdete zachovalé bukové lesy.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist