Čáp bílý

6.březen 2013

Čáp bílý patřínaším nejoblíbenějším ptákům, však mu taky lidé svěřili „dopravu novorozenců“ šťastným rodičům. Každý, kdo jednou pozoroval čápa, který klidně, ba dalo by se říci, rozvážně na svých dlouhých červených nohách kráčí po lukách a mokřinách a vesele přitom klape zobákem, si ho prostě musí zamilovat.

Symbol jara

Čáp, jakoby dobře věděl, že je u lidí oblíben, se lidského pokolení nebojí. Někteří lidé mu dokonce na svém domě nabízejí „ubytování“, když dávají vozová kola na střechy a komíny, aby si na nich čáp vybudoval své hnízdo. Čáp je takynaší zemi jedním ze symbolů jara, když přiletí, jaro je prostě tu. Čapí hnízda, ve kterých ptáci hnízdí mnohdy desítky let, patří taky ke koloritu české země.

Čtěte dále:

- Vlaštovky a jiřičky

- Pěnkava obecná

Žába v zobáku

Čáp bývá často malován se žábou v zobáku a vskutku, valnou část jeho potravy tvoří žáby, pokud je jich ovšem dost. Jinak nepohrdne ani užovkou, ještěrkou, myší, krtkem a hmyzem. Má-li příležitost, slupne i malého zajíčka, mladou koroptvičku, nebo holátka ptáků hnízdících na zemi. Čáp je vlastně povedený dravec, i když se navenek tváří mírumilovně, jako by byl vegetarián. Je to pták tažný, který před odletem pilně učí svá čápata správně létat, neboť čapí cesta je velmi dlouhá, až na jih Afriky. Staří čápi neomylně najdou prastaré dopravní linky čapího rodu, když opouštějí Evropu.

Jako všichni velcí suchozemští ptáci neradi létají přes širé moře, a tak jedna čapí linka vede přes Gibraltar a druhá přes Bospor. Čápi narození na východ od Labe a Vltavy se stěhují přes Bospor, kdežto čápi narození na západ od těchto řek, táhnou přes Gibraltar. Je to úchvatná podívaná koncem července, když se čápi z celého kraje shromažďují na lukách. Tento „ptačí sněm“, není nic jiného, než příprava na dalekou cestu, kdy velké houfy čápů povedou zkušení jednotlivci. V srpnu tak táhne čapí vojsko do Afriky, aby se zase v březnu vrátilo do půvabné české krajiny.

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist