Bříza bílá

20.březen 2017

Bělostná krása březových kmenůtmavými póry vynikálesním porostulétě. Takyzimě na pozadí zelených smrků a jedlí svítí již zdaleka svým bílým jasem. Bříza kvetedubnu a v květnu současněrašením malých lístků.

 

Je to dřevina značně skromná, nenáročná na půdu, potřebuje pouze dostatek slunce. Může růst i daleko na severu u polárního kruhu. Březové háje najdete ve značné části Evropy i v severní Americe. Krásné břízy rostou taky na skalách, zříceninách i jalových půdách. Jako rychle rostoucí strom je bříza průkopníkem při zarůstání lesních pasek, holin a jalových půd, které byly poškozeny průmyslem.

 

Léčivé účinky břízy

List břízy se pro své močopudné účinky používá při chorobách ledvin a močových cest. Je doplňkovým léčivem taky při dně a revmatismu. Listy jsou součástí čajových směsí. Zjara poskytuje bříza sladkou šťávu, která se zahušťuje na sirup nebo zkvašuje na nápoj. Dělá se z ní taky březová voda pro vlasovou kosmetiku.

 

Bříza je stromem zálesáků

Každý zálesák dobře ví, že březová kůra dobře hoří a chytne dokonce i mokrá. Kdo tohle zná, dokáže rozdělat oheň třeba v dešti a oheň znamená světlo, teplo a jídlo. Zkušený zálesák mající rád přírodu se však bere kůru jen z poražených bříz. Na březovou kůru taky psali Indiáni a z velkých plátů kůry pak severoameričtí Indiáni stavěli své vigvamy a stavěli svá kánoe. Na Sibiři zase obyvatelé z březové kůry vyráběli, tašky, pouzdra, misky, košíky a nejrůznější nádoby.

 

Dřevo břízy je sice málo trvanlivé, ale je pevné, pružné a těžké. Pro tyto vlastnosti se používá v nábytkářství. Z větví břízy se zase dělají košťata. Bříza je velmi pěkná taky na podzim, kdy je zdobena zlátnoucími listy.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist