Valašská příroda

Špičková kloubní výživa Pro zdravou hladinu cukru v krvi

Na Soláni se daří umění - 7.8. 2018

Na Soláni se daří umění Ve Vsetínských vrších najdete horu Soláň 861 m.n.m. Je velmi dobře přístupná, neboť se nachází u silnice z Rožnova p/R do Velkých Karlovic. Pojedete-li z Rožnova p/R můžete se nejdříve zastavit v horské obci Hutisku – Solanci.

více

Vlaštovky a jiřičky - 6.4. 2018

Když k nám na jaře přiletí vlaštovky a jiřičky, tak pro všechny teplomilné obyvatele české kotliny nastává ta lepší část roku. Tito velmi oblíbení ptáci se na našem území každý rok zdržují přibližně pět měsíců.

více

Kopřiva dvoudomá slouží k jarní očistě organismu - 3.4. 2018

Tak se nám zase jaro pomalu probouzí k životu a ze země raší první lístky kopřivy dvoudomé. Pro někoho pouze obtížný plevel, ale přece je to velmi léčivá rostlina, která bývá nazývána a to zcela právem královnou léčivých bylin.

více

Přehrada Bystřička a hora Klenov - 9.2. 2018

Přehrada Bystřička na Valašsku patří k našim nejstarším přehradám, vždyť byla postavena počátkem 20. století ještě za Rakouska – Uherska. Je obklopena zalesněnými horami. Na kamenné hrázi přehrady stojí věž, připomínající věž středověkého hradu. Taky dům hrázného připomíná středověký hrad. V přehradě se můžete koupat a slunit se můžete na travnaté nebo písečné pláži.

více

Pulčínské a Čertovy skály - 26.1. 2018

Pulčínské a Čertovy skály Pulčínské skály jsou největším moravským skalním městem. Pojedete-li ze Vsetína silnicí směrem na Horní Lideč, za obcí Lužná odbočíte pod viadukt pod železniční tratí. Pak uzounkou silnicí vyjedete na náhorní plošinu, na které leží půvabná osada Pulčín. Zde taky silnice končí. Z obce Pulčín je nádherný výhled na horu Hradisko s Pulčínskými skálami, ke kterým se dostanete po červené turistické značce.

více

Naučná stezka Hradisko v Rožnově pod Radhoštěm - 17.11. 2017

Naučná stezka Hradisko v Rožnově pod Radhoštěm Valašské muzeum v přírodě v Rožnově p/R je největší, nejstarší a nejnavštěvovanější muzeum lidové architektury ve střední Evropě. Když si prohlédnete všechny tři části tohoto skanzenu Dřevěné městečko, Valašskou dědinu a Mlýnskou dolinu.

více

Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy V. - 26.5. 2017

Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy V. Mikulůvka – Jarcová – Valašské Meziříčí.

více

Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy IV. - 22.5. 2017

Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy IV. Vsetín – Pržno – Mikulůvka.

více

Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy III. - 19.5. 2017

Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy III. Huslenky – Hovězí – Janová – Ústí – Vsetín.

více

Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy II. - 12.5. 2017

Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy II. Velké Karlovice – Karolinka – Nový Hrozenkov – Halenkov - Huslenky.

více

Cyklostezka údolím Vsetínské Bečvy I. - 10.5. 2017

Valašsko je krajem nevšedních krás. Je to kraj hor a hlubokých lesů, ve kterých v létě a na podzim rostou chutné houby. Na lesních pasekách v létě najdete plno jahod, malin ostružin a borůvek.

více

Jírovec maďal obecný - 3.5. 2017

Jírovec maďal obecný neboli koňský kaštan je našim velmi oblíbeným stromem. Nazýváme jej prostě kaštan. Kaštan je takovým jednoduchým kalendářem. Když se na kaštanu objeví bílé svíce květů, jaro je už v plném proudu, a když ze stromu začnou padat kaštany, začíná podzim.

více

Ledňáček říční - 24.4. 2017

Ledňáček říční bývá nazýván „létajícím drahokamem.“ V naší přírodě tak krásně zbarveného ptáka hned tak nenajdete. Ledňáček má černý zobák, sytě modrý hřbet kontrastující s modrozelenými křídly a hlavou.

více

Bříza bílá - 20.3. 2017

Bělostná krása březových kmenů s tmavými póry vyniká v lesním porostu v létě. Taky v zimě na pozadí zelených smrků a jedlí svítí již zdaleka svým bílým jasem. Bříza kvete v dubnu a v květnu současně s rašením malých lístků.

více

Líska obecná - 8.7. 2016

Lískové keře jsou hojně rozšířeny v evropských hájích na stráních, mezích a tvoří podrost světlých lesů. Až šestimetrové výšky dosahují v několika letech. Díky nesmírné životnosti jim nevadí ani stálý ohryz zvěří nebo dobytkem na pastvinách.

více

Bez černý - 19.6. 2014

Bez černý je rozšířen v celé Evropě, od atlantského a středomořského pobřeží až do Skotska a jižního Švédska. Najdeme ho taky i na západní Sibiři. U nás roste v listnatých lesích a křovinách, podél plotů i na rumištích. Kvete od června asi do poloviny července.

více

Skorec vodní - 7.4. 2014

Skorec vodní žije poměrně hojně i u nás. Někde mu říkají „vodní kos“, protože se skutečně zbarvením a velikostí kosům trochu podobá. Skorec se odvážně vrhá do horských potoků, běhá po jejich dně a přidržuje se drápky za malé kamínky.

více

Jezevec lesní - 4.10. 2013

Jezevce v přírodě málokdy zahlédnete, neboť zpravidla vychází z nory ven až když je tma a do nory se zase vrací dříve, než se rozbřeskne nový den. Jezevec zaleze pod zem do hluboké nory, kterou vyhrabal jako podzemní labyrint, stočí se na suchý mech nebo trávu a spí.

více

Růže šípková - 10.9. 2013

Červen bývá nazýván měsícem růží. Pro svou krásu, vůni, barvu je růže považována za královnu květin. To však platí pouze pro vyšlechtěné růže, nikoliv pro jejich planou příbuznou růži šípkovou.

více

Zajíc polní - 29.8. 2013

Zajíc polní je obyvatelem polí, luk a lesů. Zajíce zná každé malé dítě a obecně bývá považován za velmi plaché zvíře. Však se taky dostal do nejrůznějších přísloví, například „byl vyděšený jako zajíc“ nebo „utíkal jako zajíc.“

více

Ostružiník křovitý - 14.8. 2013

Ostružiník křovitý najdete často na okrajích lesa a lesních mýtinách, v místech kde svítí slunce. Ostružiny z prosluněných strání mají výtečnou chuť. Ostružiník má až dvoumetrové trnité, obloukově sehnuté pruty.

více

Vepř divoký - 29.7. 2013

Vepř divoký je praotec našeho růžového vepře domácího. Jistě, ovoce a zelenina jsou sice velmi zdravé, ale mnozí lidé si život bez vepřového masa, slaniny a šunky nedokážou ani představit.

více

Jelen evropský - 23.7. 2013

Ještě v dobách raného středověku se v českých hvozdech proháněli losi, zubří a jeleni. Losi a zubři byli sice v pozdním středověku v českých zemích vyhubeni, zato jelen, ten se dokázal udržet.

více

Liška obecná - 16.6. 2013

Lišku zná každé malé dítě, alespoň z pohádek a bajek, ve kterých hraje roli lstivé a chytré bytosti. Jak je to vlastně doopravdy s chytrostí „kmotry lišky?“ Musím vás zklamat. Liška není příliš chytrá, máme-li na mysli přirozenou inteligenci, která je schopna dobrého úsudku a přizpůsobení.

více

Konipas bílý - 10.4. 2013

Konipas bílý patří u nás k prvním poslům jara. Již brzy na jaře vídáme konipasa bílého na březích potoků a řek. Bývá ještě studeno, na vodních tocích je ještě led, ale nezdá se, že by to konipasům nějak vadilo.

více

stránky:  1 | 2
TOPlist