Zubří

23.říjen 2015

Město Zubří ležítakzvané Rožnovské brázdě mezi Veřovickými vrchy, které jsou výběžkem Beskyd, a Vsetínskými vrchy. Ves byla založena roku 1310 a patřila mezi první obce rožnovského panství, kterému vévodil hrad Rožnov na vrchu Hradisko.

Žerotínovéroce 1712 postaviliZubří železné hutěhamry, v nichž se zpracovávala vytěžená železná ruda  až do roku 1775. Jejich jediným pozůstatkem jsou Hamerské rybníky na okraji obce. Na město bylo Zubří povýšeno roku 2002 a patří taknejmladším městůmnaší zemi.

Památky

Muzeum v Zubří má sídlo v domku zvaném Petrohrad – viz. rubrika Valašské hrady, zámky a muzea.

Kostel sv. Kateřiny z roku 1785, tato rozsáhlá architektura josefínského období se vyznačuje ojedinělou dispozicí – trojlodí s vestavěnými emporami, na Vsetínsku vzácné.

Kaple sv. Ducha. Základní kámen kaple posvětil v roce 1995 papež Jan Pavel II. při své návštěvě v Olomouci. Kaple sv. Ducha v Zubří byla postavena v roce 2000.

Turistické atraktivity

Hamerské rybníky dostaly název podle zdejších bývalých železných hutí – hamrů. Jsou tvořeny dvěma vodními plochami, Horním Hamerským rybníkem o rozloze 5 hektarů a Dolním Hamerským rybníkem o rozloze 3,5 hektarů. Koupání zde není povoleno, rybníky slouží k chovu ryb. Je zde však krásná příroda, části břehů jsou lemovány rákosem obecným a jsou zde taky staré olše, topoly, duby a lípy.

Koupaliště s plaveckým bazénem, dětským bazénem a vyhřívanou vodou.

Sportovní hala, ve které jsou víceúčelová hřiště na volejbal, basketbal, nohejbal, házenou a taky na florbal.

Fotbalové hřiště a tenisové kurty.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist