Vizovice

20.srpen 2015

Městečko Vizovice ležíúdolí pod Vizovickými vrchy na soutoku Lutoninky a Bratřejovky. Vizovice jsou poprvé připomínányroce 1261, kdy při zdejší trhové osadě založil Smil ze Střílek cisterciácký klášter Rosa Mariae, nazývaný podle svého zakladatele Smilheim. V průběhu dalších staletí byl klášter poničen vpádem Matúše Trenčianského, vypleněn husity a zpustošen uherskými vpády. Klášter pak definitivně zanikl za třicetileté války.

druhé polovině 15. století byla středověká tržní osada, s charakteristickým trojúhelníkovým náměstím na vidlici starých cest, povýšena na městečko. Na místě zaniklého kláštera byl ve druhé polovině 16. století postaven renesanční zámek. Tento zámek byl všakpolovině 18. století zbořen a na jeho místě byl postaven současný barokní zámek.

Vizovice byly již od 17. století známé sušením švestek a tradiční výrobou pálených lihovin, později taky soukenictvím a dřevozpracující výrobou.

Památky

Barokní zámek – viz. rubrika Valašské hrady, zámky a muzea.

Poblíže zámku stoji barokní kostel sv. Vavřince.

Na Masarykově náměstí se nachází barokní mariánský sloup.

Říčanské ulici stojí hodnotná secesní vilapočátku 20. století.

Turistické atraktivity

V Distillery Land se návštěvníci seznámí s historií a výrobou slivovice a jiných alkoholických nápojů a s tradicí firmy Rudolf Jelínek a.s., spojenou s degustací a nákupu produktů likérky.

Ve městě najdete taky sklárny a sklářský ateliér vybavený nejmodernější technikou. Vyrábí se zde ruční, hutně zdobené umělecké sklo. Větší skupiny turistů si mohou prohlédnout výrobu skla, podniková prodejna skla je otevřena pro všechny zájemce.

Pro sport je možno využít vice účelové hřiště u nové školy, nebo sportovní areál u Sokolovnytenisovými kurty.

rekreačním středisku Revika je hřiště na volejbal a nohejbal, minigolf, fitness, venkovní bazén a tenisové kurty.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články další článek

TOPlist