Rožnov pod Radhoštěm

3.duben 2017

Na vrchu Hradisko, vypínajícím se nad Rožnovem pod Radhoštěm, byl někdydruhé polovině 13. století založen olomouckými biskupy hrad. Hrad byl sídlem rožnovského panství až do poloviny 16. století, kdy byl rozbořen a stal se zříceninou.

Městečko Rožnov, vzniklépůvodní osady ze 13. století, ležícíúdolí Rožnovské Bečvy při úpatí Radhoště a Vsetínských vrchů, je doloženoroku 1411. Toto městečko bylo založeno kolem obdélného náměstí a po dlouhou dobu mělo charakter zemědělskořemeslnického sídla. Za třicetileté války se jeho obyvatelé zúčastnili valašského povstání a v první polovině 18. století bylo střediskem poddanských nepokojů.

Již v 17. století vzniklyRožnově pod Radhoštěm papírny a sklárny. Nejrozšířenějším řemeslem však bylo tkalcovství a soukenictví. Na město byl Rožnov pod Radhoštěm povýšen roku 1881.

Památky

Hrad Rožnov – viz. rubrika Valašské hrady, zámky a muzea.

Ještě počátkem 20. století rožnovské náměstí zdobily půvabné dřevěné domy, které byly později přemístěny do zdejšího Valašského muzea v přírodě. Na náměstí s pěkně opravenými měšťanskými domy, jejichž fasády svítí čistotou, stojí barokní sochy sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého.

Poblíž náměstí se nachází barokní kostel Všech Svatých s cenným vnitřním zařízením, jehož věž je dominantou města.

Evangelický kostel je hodnotnou dřevěnou stavbou z první poloviny 20. století.

Turistické atraktivity

Valašské muzeum v přírodě – viz rubrika Valašské hrady, zámky a muzea.

Na Karlově kopci stojí od roku 2012 nová, unikátní Jurkovičova rozhledna. Byla postavena podle sto let starých nákresů architekta Dušana Jurkoviče. Rozhledna je 31 m vysoká a je vyrobena ze dřeva staletých stromů. Je odtud pěkný pohled na město a Moravskoslezské Beskydy.

Krytý bazén. Je zde plavecký bazén, dětský bazén, tobogán, vířivka, masážní trysky a další vodní atrakce.

Koupaliště. Na koupališti jsou dva plavecké bazény a rekreační bazén s dlouhou skluzavkou, masážními tryskami a dalšími vodními atrakcemi. Je zde taky brouzdaliště pro děti se dvěma skluzavkami.

Zimní stadion, fotbalový stadion a tenisové kurty.

Jezdecký areál Hradisko nabízí jízdu na poníku, jízdy na koni pro začátečníky a pokročilé, kurzy jezdecké školy, krátkodobé i dlouhodobé ustájení koní. Dále pak pronájem kryté jezdecké haly, klubovny nebo učebny, možnost pořádání sportovních akcí.

Na okraji města směrem na Dolní Bečvu se nachází devíti jamkové golfové hřiště.

 

Autor: redakce Šťastní senioři.cz

předchozí článek Všechny články

TOPlist